+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fıkıh kitabı tavsiyesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fıkıh kitabı tavsiyesi

  Sual: Selamun Aleyküm, Ben eve hanefi fıkıhı almayı düşünüyorum iki kitap arasında kararsız kaldım. Birincisi İmam-ı Mavsilî'nin el-İhtiyarı, ikincisi Şeyh-ül-İslam Mergınanî'nin el-Hidayesi. Sizce hangi eser meseleri derinlemesine ele alıyor ve hangisini öneriyorsunuz?

  (NOT: Ayrıca fetva kitabıda almayı düşünüyorum Behcet, Netice ve Ali efendi fetvalarından hangisini önerirsiniz?) ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Fıkıh kitabı tavsiyesi


  Reklam  Cevap: Hanefi fıkhı konusunda arapça aramıyorsanız Diyanet islam ilmihali en güzel en sadesi ve en güncelidir.

 3. Misafir
  Hocam Diyanet İlmihali'ni almayı düşündüm fakat bazı meselelerde yanlış hükümler verdiğini gördüm (Bu konuda tartışmaya girmek istemiyorum). Yukarıda belirttiğim kitaplar hakkında görüşlerinizi istiyorum. Ayrıca Allâme Vehbe Zuhaylî'nin bu konuda 4 ciltlik eserinin olduğunuda öğrendim bu eser hakkında görüşlerinizide istiyorum. Ayrıca internette araştırdım sadece Ali efendi'nin 2 ciltlik fetvalarına ulaşabildim. Diğer fetva kitapları (Netice, Behcet) fetvalarına nereden ulaşabilirim? Birde Evimde DİB'in 2 ciltlik Şafii fıkhı var şimdilik bu eser benim için yeterli midir yoksa ekstra kaynak almalımıyım (Ayrıca İmam Şafii'nin Müsnedini de aldım bu kaynak olarak yeterli olurmu?)

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Diyanet vakıf ilmihal 2. ciltlik olanı çok güzel
  Çok geniş fıkıh istiyorsan vehbe zuhaylinin 10 ciltlik "fıkhul islami" adlı eserini alın

 5. Misafir
  Hocam 10 ciltliğini bilmiyorum fakat 4 ciltlik eseri var bunu alsam olur mu? Birde Diyanet'in 2 ciltlik Şafii fıkhı bir kaynak olarak yeterli midir yoksa ekstra bir kaynak (Muğni'l Muhtac, Er-Risale, el-Ümm) gibi almaya gerek var mı?

 6. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Kardeş anladığım kadaryla sen yenisin. Sen ilk önce Ömer Nasuhi Bilmen yada Nimet-i İslam gibi sade eserleri almalısın. Yok ben anlarım diyorsan El-Hidaye'yi almanı tavsiye ederim. 2 ciltlik bir eser. Fakat el-İhtiyar da Hanefii fıkıh külliyatının mühim eserlerinden biridir. Kısacası sen iki eserden kendine uygun olanı al. Fetva kitapları almak istiyorsan Osmanlı Şeyhülislamlarının fetvalarını öneririm.

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  Diyanet'in 2 ciltlik Şafii fıkhı bir kaynak olarak yeterli midir
  Yeter artar bile
  Gonca yayınlarından çıkan büyük şafii ilmihali tel cilt o da güzel
  yazarlar: mustafa el buğa mustafa el hin ali eş şerbeci

+ Yorum Gönder