+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kötü hisler, düşünceler nasıl değerlendirilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kötü hisler, düşünceler nasıl değerlendirilir

  Sual: Ara sıra gelen değersizlik duygusunu , boşluk hissini, ümitsizlik hissini nasıl değerlendirmemiz gerekir ?
  İbadetlerimizden, ahlakımızdan duyduğumuz şüpheler sizce Allah'ın bir uyarısı mı ?

  Namaz kılıyorum ve bazen içimden isteksizlik geliyor. Lisede insanlar arasında zor durumlar geçiriyorum. Bütün bunlar kafamı kurcalıyor. İnsanlar tarafından dışlanıyorum. Sessiz, zararsız olmama rağmen.


  Sizce nasıl değerlendirmem gerekir ?

  (Yaş 16) (Erkeğim) ? 2. Hakannn
  Üye

  Cevap: Kötü hisler, düşünceler nasıl değerlendirilir


  Reklam  Cevap: ''Ara sıra gelen değersizlik duygusunu , boşluk hissini, ümitsizlik hissini nasıl değerlendirmemiz gerekir ?''

  Değerli kardeşim öncelikle Allah'ı seviyorsan Peygamberimizi seviyorsan değersiz değilsin , böyle durumlarda besmele çekmeni ve Ayetel kursiyi okumanı öneririm; Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa ALLAH C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr).

  Unutma insanın insana üstünlüğü ancak takva ile olur etrafındaki insanlar senden daha değerli değiller. Bir internet sitesinde şu yazıyor ''Her sabah devamlı olarak(120) defa “YA AZİM” isimini zikreden,halk arasında itibar görür.herkes tarafından sevilir ve sayılır.Bütüm insanların nazarında önemli ve kıymetli bir insan haline gelir.''

  ''İbadetlerimizden, ahlakımızdan duyduğumuz şüpheler sizce Allah'ın bir uyarısı mı ? , Namaz kılıyorum ve bazen içimden isteksizlik geliyor.'' bildiğim kadarıyla bunlar şeytanın vesveseleri sana namazının olmadığını söyleyebilir ve isteksizlik çoğu insana gelir bu durumda inat edip kılmaya devam etmelisin diye düşünüyorum.

  ''İnsanlar tarafından dışlanıyorum. Sessiz, zararsız olmama rağmen. '' Rabbimizin isimlerini ve anlamlarını öğrenmeni ve sürekli zikir etmeni öneririm bunun çözümü olur inşaallah, dua etmeyi ihmal etme. Herşey O'nun elinde. Er-Rahman ismi Merhamet eden affeden rahmet eden sıkıntılardan kurtaran manasına geliyor. El-Latif ismi çok lütfeden lütfu bol olan yumuşak davranan manasına geliyor, Et-Tevvab ismi tövbeleri çok kabul eden manasına geliyor diye biliyorum. Herşeyi elinde bulundurana sığınmanı öneririm sağlıcakla kal.

 3. Misafir
  Hakan abi çok teşekkür ederim. Siz beni rahatlattınız Allahta sizi rahatlatsın.

+ Yorum Gönder