+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kafire kâfir demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kafire kâfir demek

  Sual: kafire kâfir demeyen kâfir olur sözünün manasıni hıristiyanların, yahudilerin, ateistlerin vb kâfirlerin kafir olduğunu "bilmek" olarak mi anlamaliyiz? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Kafire kâfir demek


  Reklam  Cevap: Selamun aleykum kardeşim. Kafire kafir demek konusunda ki hüküm şöyledir; küfre girdiği kesin bir şekilde belli olduktan sonra ve bu konuda hiç bir şüphe kalmadıktan sonra buna rağmen yinede bu kişiye halen mümin nazarıyla bakmaya devam eden durumlar içindir. Yoksa bu söz gelişi güzel kullanılamaz ve bu söz fıkhi bir kaide de değildir. Bunun ne kadar tehlikeli bir durum olabileceği şu hadisi şerifte şöyle geçmektedir:

  “Bir kimseye kâfir diyenin bu yargısı ortada kalmaz. Kâfir damgasını yemiş olan adam gerçekten kâfir ise mesele yok.. Aksi takdirde o küfür, sözün sahibine geri döner.”

 3. Misafir
  ve aleykum esselam ve rahmetullahi ve berekatuh. bazıları var çok aşırı gidiyor tekfirde. dedigin gibi fıkıh kaidesi değil bu söz. benim dediğim doğru dimi kardeşim? yani kafirin, kâfir olduğunu bilmek yeter?

 4. arifselim
  Yönetici
  Evet kardeşim dediğin gibi durum bundan ibarettir. Açıkça kafir olan kimseyi kafir olarak kabul etmek gerekir. Yoksa insanları adeta tekfir etmek için yarışmaya girer gibi yarışan insanlardan olmaktan Allah muhafaza eylesin.

 5. Misafir
  esselamu aleykum. bu soz kafirin kafir oldugunu kabul etmek ile ilgilidir dimi? yani mesela birisi ateistleri, hıristiyanları, yahudileri vb kafirleri kafir olarak kabul etmese, degiller dese onlar icin gecerlidir dimi?

+ Yorum Gönder