+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Namazı neden Türkçe okumuyoruz ? Ezanlar neden Türkçe değil ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazı neden Türkçe okumuyoruz ? Ezanlar neden Türkçe değil ?

  Sual: Kötülük olsun diye söylemiyorum ama anlam veremedim. Ezanı mesela Türkçe okusak etkilenip camiye gelenlerin sayısı artar. Arapça okuyunca bilmeyenler anlamıyor ve okunduğunu bile anlamıyor.

  Namazda da öyle. Mesela namazı kılınca Fatiha'yı okuyoruz ama sadece okuyoruz. Anlamını bilmeden. Namazın da tadını almadan ahlaki öğütleri zikir edip anlamadan bitiriyoruz. Yanlış anlaşılmasın merak ediyorum. Önce ezan arapça sonra Türkçe'de okunmalı bence. Çünkü Cemaat sayısını artacağını düşünüyorum.

  Bir diğer söylemek istediğim. Kur'an okuyoruz. Arapça okuyoruz. Anlamıyoruz. Sevaba girelim diye anlamadan 4 sayfa okuyoruz. O ayetlerde mesela Yalan söylemeyin diye ayetler var. Ama okuduk anlamadık. Dışarı çıkıp yalan söyledik. ? 2. haci
  Özel Üye

  Cevap: Namazı neden Türkçe okumuyoruz ? Ezanlar neden Türkçe değil ?


  Reklam  Cevap: çanakkale harbinde müslüman türk saflarında ezan vakti gelir ve siperde ezan okunur,düşman saflarında ise ingilizler ve diğer sömürgeçi devletler tarafından müslüman türklerle savaşmak için getirilen başka başka milletten olan müslümanlar ezanı duyunca önce bir anlam veremezler,bir müddet sonra araştırıldıktan sonra karşı tarafın müslüman olduğunu anlar ve türklerin safına geçerler bilmem anlata bildimmi

 3. Misafir
  O zaman kardeşim önce arapça sonra Türkçe okunsun. Türkiye'de yaşayan Arap mı çok Türk mü ? Ezanlarda Arapları çağırıyoruz o zaman.

 4. imam
  Üye
  Ezan dili arapçadır başka hiç bir dilde okunamaz

+ Yorum Gönder