Konusunu Oylayın.: Gayrimüslim ne demektir kime denir?

5 üzerinden 4.00 | Toplam : 4 kişi
Gayrimüslim ne demektir kime denir?
 1. 29.Ocak.2016, 02:01
  1
  Misafir

  Gayrimüslim ne demektir kime denir?


  Gayrimüslim ne demektir kime denir? Mumsema Gayr-i Müslim ne demektir ? Kime denir ? Bilgi verir misiniz


 2. 29.Ocak.2016, 02:01
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Gayr-i Müslim ne demektir ? Kime denir ? Bilgi verir misiniz


  Benzer Konular

  - Muktedi kime denir?

  - Kuzen kime denir ?

  - Müslüman kime denir mümin kime denir

  - Yetim kime denir ? Öksüz kime denir?

  - Mesbuk kime denir?

 3. 29.Ocak.2016, 12:06
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,482
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Gayrimüslim ne demektir kime denir?
  Gayri müslim, Müslüman olmayan, İslam'ın dışında başka bir dine mensup kişiye denir. İnsanlar inanç bakımından iki gruba ayrılır: Hz. Muhammed'in peygamberlerin sonuncusu (el-Ahzâb, 33/40) ve bütün insanlığın peygamberi (el-A'râf, 7/158; Sebe', 34/28) olduğuna inanan kimselere müslüman; Hz. Muhammed'in peygamberliğine inanmayan kimselere de gayri- müslim denilir. Bu tanıma göre ehl-i kitap olanlar (yahudiler ve hristiyanlar), mecusiler, dehriler, sâbiîler, mürtedler, müşrikler gayri-i müslim sınıfına girmektedirler.

  İslam ülkesinde bulunan gayr-i müslimlerle müslümanlar arasında birçok münâsebetler vardır. Bunlar iki grupta ele alınabilir: Zımmîler: Zımmî kelimesi, zimmet kökünden türemiştir. Sözleşme, antlaşma anlamlarına gelir. Istılahta ise; antlaşma sonucu sürekli olarak İslâm ülkelerinde ikamet etme hakkına sahip olanlara zımmî; müslümanlarla gayr-i müslimler arasında yapılan bu sözleşmeye de zimmet akdi denilir. 4. 29.Ocak.2016, 12:06
  2
  Moderatör  Gayri müslim, Müslüman olmayan, İslam'ın dışında başka bir dine mensup kişiye denir. İnsanlar inanç bakımından iki gruba ayrılır: Hz. Muhammed'in peygamberlerin sonuncusu (el-Ahzâb, 33/40) ve bütün insanlığın peygamberi (el-A'râf, 7/158; Sebe', 34/28) olduğuna inanan kimselere müslüman; Hz. Muhammed'in peygamberliğine inanmayan kimselere de gayri- müslim denilir. Bu tanıma göre ehl-i kitap olanlar (yahudiler ve hristiyanlar), mecusiler, dehriler, sâbiîler, mürtedler, müşrikler gayri-i müslim sınıfına girmektedirler.

  İslam ülkesinde bulunan gayr-i müslimlerle müslümanlar arasında birçok münâsebetler vardır. Bunlar iki grupta ele alınabilir: Zımmîler: Zımmî kelimesi, zimmet kökünden türemiştir. Sözleşme, antlaşma anlamlarına gelir. Istılahta ise; antlaşma sonucu sürekli olarak İslâm ülkelerinde ikamet etme hakkına sahip olanlara zımmî; müslümanlarla gayr-i müslimler arasında yapılan bu sözleşmeye de zimmet akdi denilir.


+ Yorum Gönder