+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evrenin yaratılışının mükemmel olması ne anlama gelir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evrenin yaratılışının mükemmel olması ne anlama gelir


 2. mum
  Administrator

  Cevap: Evrenin yaratılışının mükemmel olması ne anlama gelir


  Reklam  Cevap: Evrenin yaratılışı mükemmeldir yani noksan değildir tas tamam eksiksiz yaratılmıştır.
  Örneğin güneş mükemmel yaratılmış, insanı ne yakıyor ne donduruyor, bilim adamları bir santim dünyaya yaklaşsa kül eder, bir santim uzaklaşsa dünya donar. Bu yaratılışın mükemmel olmasının sadece bir örneğidir.

  Mülk süresinde bu konuda Allah Teala şöyle buyuruyor:


  3. O, gökleri, birbiri üstünde, yedi kat olarak yaratandır. Her gök, diğerinin kubbesi gibidir. Ey muhatap! Allah'ın eşsiz yaratmasında herhangi bir eksiklik, bozukluk, ihtilaf veya uyumsuzluk göremezsin. Bilakis onların yaratılışları son derece sağlamdır. Yüce Allah, mahlukatm yaratılışının yüceliğini göstermek ve gücünün üstünlüğüne dikkat çekmek için "Onlarda" demeyip Rahman'ın yaratmasında" buyurdu. Göklere ve onların sağlam yaratılışlarına tekrar bak. Herhangi bir çatlak veya yarık görebilecek misin?

  4. Sonra tekrar tekrar bak. Bu harikulade göklere ibret gözüyle defalarca bak. Gözün, senin istediğini göremeden, son derece yorgun ve bitkin bir halde, boynu bükük ve zelil olarak sana döner. Fahreddin Râzî şöyle der: Yani, sen tekrar tekrar baksan, gözün, bulmak İstediğin bozukluk ve kusuru bulamaz. Aksine, yorgun ve bitkin olarak, istediğini görmeden, uzaklaştırılmış olarak zelil bir halde döner. Kurtubî şöyle der: Gözünü göğe çevir ve tekrar tekrar bak. Gözün sana zelil ve kusur ve bozukluk görmekten uzak bir halde döner. Yüce Allah'ın tekrar tekrar bakmayı emretmesinden maksat şudur: İnsan bir şeye bir kere baktığında, tekrar bakmadıkça, onun kusurunu göremez. Âyetteki "iki kere"den maksat çokluktur. "Gözün sana yorgun ve zelil olarak döner" mealindeki âyet bunun delilidir. Bu, çok bakmanın delilidir.

+ Yorum Gönder