+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hesap günü ne kadar sürecek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hesap günü ne kadar sürecek?

  Sual: Hesap günü her kez tek tek mi sorgulanacak? Hesap günü ne kadar sürecek? Bunlarla ilgili Hadisler varmıdır? Selametle. ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Hesap günü ne kadar sürecek?


  Reklam  Cevap: Hesap günü ile ilgili hadisler

  "Biz, ümmetlerin sonuncusuyuz ve hesabı ilk görülecek olanlarız. Orada: 'Ümmî ümmet ve peygamberi nerededir?' denilir. Bilesiniz, biz sonuncu olan ilkleriz (yani, dünyaya gelişte sonuncuyuz, kıyâmet günü hesabı verip cennete girmede ilkleriz.)" (Kütüb-i Sitte, Terc. ve Şerhi, c. 17, s. 604)

  Zübeyr bin Avvâm, şöyle der: "O gün, naîmden (dünyada kazanıp harcadığınız, yediğiniz nimetlerden) hesâba çekileceksiniz." (102/Tekâsür, 8) âyeti indiği zaman dedim ki: "Ey Allah'ın Elçisi, biz hangi nimetten sorulacağız? Elimizde olan şu iki siyah: Hurma ile su'dur (başka nimetimiz yoktur). Buyurdu ki: "İşte o olacaktır (onlardan sorulacaktır)." (Tirmizî, Tefsir b. 89, sûre 102, hadis no: 3357)

  "Kıyâmet gününde, kula sorulacak ilk nîmet sorusu şöyledir: 'Biz senin bedenine sağlık vermedik mi, sana su içirmedik mi?" (Tirmizî, Tefsir b. 89, sûre 102, hadis no: 3357)

  "Kıyâmet günü şu dört şeyden sorulmadıkça kul bırakılmaz: Ömrünü ne işte geçirdiği, malını nereden kazandığı, nereye harcadığı ve ne iş yaptığı sorulur." (Tirmizî, Kıyâmet 1)

  "Allah, sizin sûretlerinize ve mallarınıza bakmaz; fakat kalplerinize ve amellerinize bakar." (Müslim, Birr 32; İbn Mâce, Zühd 9; Ahmed bin Hanbel, II/285, 539)

+ Yorum Gönder