+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz Muhammedin Gençliği Kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz Muhammedin Gençliği Kısaca


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Hz Muhammedin Gençliği Kısaca


  Reklam  Cevap: Hz Muhammedin Gençliği kısa yazı

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) 12 yaşından itibaren amcasıyla birlikte kervanlar aracılığıyla ticari seferlere katılmaya başlamıştır. İlk yolculuğunu amcası Ebu Talip ile birlikte Busra’ya yapmıştır.

  Hazreti Haticenin kervanını Şama götürdü.

  Dürüst bir tüccar olan Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’nin zengin ve soylu iş kadınlarından biri olan Hazreti Hatice’nin kervanının yönetimini üstlenmiştir. Hazreti Hatice zamanla Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in dürüstlüğünden ve ticaretteki başarısından etkilenmiş ve ona evlilik teklifinde bulunmuştur.

  Hz. Hatice’nin evlilik teklifine olumlu cevap veren Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, Hz. Hatice’yi ailesinden isteyerek evlenmiştir. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem) evlendiği sırada 25, Hz. Hatice kırk yaşındaydı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in bu evlilikten Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmügülsüm, Fatıma ve Abdullah olmak üzere altı çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlardan Fatıma dışındakiler Hz. Peygamberin sağlığında vefat etmişlerdir. Hz. Fatıma ise Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in vefatından 6 ay sonra vefat etmiştir.


+ Yorum Gönder