+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Saint ve Hazret aynı şey midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Saint ve Hazret aynı şey midir?

  Sual: Merhaba. Bildiğiniz gibi toplumumuzda belirtirken biz Hz. Muhammed(s.a.v.), Hz. İsa(a.s.), Hz. Nuh(a.s.) vs. deriz. Mesela ben İngilizce'de Hz. Muhammed(s.a.v.) ismini saygı takısı olmadan kullanmak istemiyorum, Saint Mohammad (St. Mohammad) diyebilir miyim? Teşekkürler. ? 2. mum
  Administrator

  Cevap: "Saint" ve "Hazret" aynı şey midir?


  Reklam  Cevap: Saint fıransızca AZİZ demek sanırım. Anlamı bu ise uygun değil

  Prophet (Peygamber) veya Dear (sayın) şeklinde kullanılabilir. Bu kendi fikrim en iyisi İngiliz veya ingilizcesi iyi Müslümanlara sormak.

 3. Misafir
  Sorduğum sorunun cevabını buldum. Öncelikle neden Peygamberimize Aziz denmez anlam veremiyorum çünkü; kendisi aziz bir şahsiyettir. Ancak; şu sitede (https://tr.wikipedia.org/wiki/Az%C3%AEz) Aziz'in Hristiyanlarca verilen bir ünvan olduğu söyleniyor ki bence bu bilgi yanlıştır. Çünkü; ezan okunduğunda biz "Aziz Allah" deriz. Hristiyanlarsa Tanrı'ya "Allah" ismiyle hitap etmezler. Ondan dolayı bence "Saint" ile "Aziz" aynı şey değildir. Ama; tahminimce saint sadece Hristiyan azizlerine verilen bir ünvan olduğundan peygamberlerimiz için kullanmak kişisel görüşüme göre doğru değildir. Hazretin İngilizcesi "Hadrat" mış. Ondan dolayı sanırım "Hadrat Mohammad" şeklinde hitap etmemiz en uygunu olur.

  Kaynak;

  https://en.wikipedia.org/wiki/Hadrat
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Az%C3%AEz

  Ben kimseyi yanlış yönlendirmek istemem, yanlış bir bilgi verdiysem affola. Bilgili olan biri teşrif edip bizi bilgilendirirse sevinirim.

+ Yorum Gönder