+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bayram ve cuma aynı güne denk gelirse bayram namazı cuma Namazı yerine geçer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bayram ve cuma aynı güne denk gelirse bayram namazı cuma Namazı yerine geçer mi?

  Sual: Selamun Aleykum
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (s):

  ‘Bu gününüzde iki bayram birleşti. Dileyen kimse için bayram namazı Cuma namazına bedel olarak yeter. Fakat biz Cuma’yı da kılacağız inşallah’ buyurdu.”

  Hadisin kaynağı: Ebu Davud 1073, İbni Mace 1311, 1312, Hakim 1064, Albânî Sahihu’l-Cami 4365 ? 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Bayram ve cuma aynı güne denk gelirse bayram namazı cuma Namazı yerine geçer mi?


  Reklam  Cevap: Bayram namazı cuma namazı yerine geçer diyenler Hanbelilerin bir kısmıdır.
  Şafii, Hanefi ve maliki de bayram namazı sünnet cuma namazı farzdır.

 3. Misafir
  sorunun cevabı bu değil ki.Ortada bi hadis var ne hanefisi ne hanbelisi

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Hanefî mezhebine göre bayram namazı, şartlarını taşıyan müminlere vacibdir. Bilindiği gibi vacib, farz ile sünnet arasındaki bir hüküm derecesidir. Delili farz demeye yeterli olmayan ancak güçlü bulunan bayram namazı için Hanefîler böyle demişlerdir.
  Şâfiî ve Malikîlere göre müekked sünnettir. Bu mezheblerde, Hanefî mezhebindeki gibi (o manada) “vacib” kavramı bulunmadığı için Hanefîlerin vacib ediklerine de müekked sünnet dedikleri oluyor. Bu bakımdan bu üç mezheb arasında temelde bir farklılık bulunmadığını söyleyebiliriz.

  Hanbelî mezhebinde ise bayram namazı, cenaze namazı gibi farz-ı kifayedir.
  Bağdâdî taifesinin birçok sözü ve fiili gibi bu konudaki hükmü de ümmetin uleması tarafından kabul görmemiştir ve görmeyecektir.
  Bayram günü, müminlerin haftalık bayram günü sayılan Cuma'ya denk düştüğünde nasıl davranılacağı, hangisinin kılınacağı konusunda farklı rivayetlere ve delillerin değerlendirilmesine bağlı olarak birkaç görüş vardır. Kafaları yormamak için sözü uzatmadan bu konuyu da şöyle özetlemek mümkündür:
  Zeyd b. Erkam ve Ebu Hureyre'nin rivayet ettiği iki hadise dayanan bazı müctehidler: “Bayram namazı kılınınca Cuma muhayyer hale gelir, dileyen kılar, dilemeyen öğle namazını kılar” diyorlar.


+ Yorum Gönder