+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadın neden nikahlanır? Hadislerle açıklar mısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın neden nikahlanır? Hadislerle açıklar mısınız?

  Sual: 1)«Kadın dört özelliğinden dolayı nikahlanır : Malı için, soylulu*ğu için, güzelliği için ve dindarlığı için. Aman sen dindar olanına za*fer bul (onunla evlen) ki ellerin bereketle dolsun!» (Buhari - Müslim : Ebû Hüreyre (r.a)'den.)


  2)Kiminle evlenileceğin ezelde muayyen olup, hiçbir surette değişmeyeceğini hatta,
  Ashab-ı Kiram’dan bir zatın Peygamberimize (s.a.v.):
  “Falan kadınla evlenmek istiyorum, dua buyurun.” demesi uzerine:
  “Eğer sana, İsrafil, Mikail, Cebrail, ve Hamele-i Arş, (A.S.) dua etse,
  aralarında Ben de bulunsam,
  gene sen ancak senin için yazılan kadınla evlenirdin.”
  (Ramuz:357/9)


  Şimdi burda bir çelişki var sanki...İlk cümlede evlilik için "seçmek" ten bahsediliyor.İkinci cümlede ise evleneceğimiz insanın değişmeyeceğinden söz edilmiş.

  İyi ama hangisi doğru? Seçmek mi yoksa evleneceğimiz insan naparsak yapalım değişmez mi? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Kadın neden nikahlanır? Hadislerle açıklar mısınız?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşim burada çelişki yok asıl anlaşılması gereken kader konusudur ve Allah'u tealanın ilmidir. Allah tealanın ilmi gelecekte olacak olan bütün olayları kapsar ve insanın başına gelecek olan tüm şeyleri bilir ve işe onun bilmesi de senin kiminle evleneceğini ve başına gelecek tüm hadisleri bilmesidir. Eğer Allah c.c. ilmi böyle olmasaydı o (haşa) ilah olamazdı. Aslında kaderin bir nevi tarifi de budur. Allah bizlere cüz'i irademizle iyi veya kötüyü seçebilme hürriyetini vermiştir.

+ Yorum Gönder