Konusunu Oylayın.: Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi?
 1. 10.Haziran.2015, 07:29
  1
  Misafir

  Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi?


  Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi? Mumsema Herkese merhaba, Hz. Allah(a.s.)'ın selamı hepiniz üzerine olsun. Yanlış bilmiyorsam eğer, bir Müslüman cennette sevdikleriyle beraber olacak öyle değil mi? Şunu sormak istiyorum, farz edelim ki bir çiftimiz var. Müslüman bir erkek ve Yahudi(ve ya Hristiyan) olan bir kadından oluşuyor. Bu iki insan evlenmiş ve birbirlerine gerçekten aşıklar, çok seviyorlar. Sonsuza kadar beraber olmak istiyorlar, sadece fani hayatla sınırlı kalmayan, sonsuz ve gerçek bir aşk yaşamak istiyorlar. Bir Yahudi ve ya Hristiyan'ın Cennet'e giremeyeceğini biliyorum (takdir Hz. Allah(a.s.)'ındır ama öyle değil mi? İsterse onları da sokabilir mübarek cennetine hangimiz bu konuda tamamen emin olabiliriz? Onun adaleti gibi merhameti de her şeyin üzerindedir.) peki bu durumda bu çifte öbür tarafta ne olacak? Ayrılmaları mı gerekecek? Hz. Allah(a.s.), Müslüman olan erkeğin hatırına, onun eşini de onunla beraber cennetine sokabilir mi sizce? Çünkü; benim naçizane düşünceme göre Hz. Allah(a.s.) her kulunu cennete sokmak istemektedir. İnsanlar cehennemde bir yandığında onun gönlü bin yanar. O çok merhametlidir. Bunu sormamın nedenini de açıklamak istiyorum. İleride yurtdışına çıkmak ve orada yaşamak istiyorum. Şayet eğer orada bir insana aşık olur, onunla evlenip sonsuz aşk yaşamak istersem durumumuz ne olur merak ettim. Ben baskı yapmayı seven bir insan değilim. Eşim ehl-i kitap mensubu ise eğer, ona sen İslamiyet'e geç diye baskı yapmak istemem. Tabii ki dinimi öğütler ve dinimin misyonunu yaparım o ayrı. Eğer ehl-i kitap mensubu bir insan değilse, evlenmeden önce İslamiyet'e geçmesi için çalışır, en azından Yahudi ve ya Hristiyan olmasını rica ederim. Sorumu cevaplarsanız çok ama çok sevinirim, teşekkür ederim.


 2. 10.Haziran.2015, 07:29
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Herkese merhaba, Hz. Allah(a.s.)'ın selamı hepiniz üzerine olsun. Yanlış bilmiyorsam eğer, bir Müslüman cennette sevdikleriyle beraber olacak öyle değil mi? Şunu sormak istiyorum, farz edelim ki bir çiftimiz var. Müslüman bir erkek ve Yahudi(ve ya Hristiyan) olan bir kadından oluşuyor. Bu iki insan evlenmiş ve birbirlerine gerçekten aşıklar, çok seviyorlar. Sonsuza kadar beraber olmak istiyorlar, sadece fani hayatla sınırlı kalmayan, sonsuz ve gerçek bir aşk yaşamak istiyorlar. Bir Yahudi ve ya Hristiyan'ın Cennet'e giremeyeceğini biliyorum (takdir Hz. Allah(a.s.)'ındır ama öyle değil mi? İsterse onları da sokabilir mübarek cennetine hangimiz bu konuda tamamen emin olabiliriz? Onun adaleti gibi merhameti de her şeyin üzerindedir.) peki bu durumda bu çifte öbür tarafta ne olacak? Ayrılmaları mı gerekecek? Hz. Allah(a.s.), Müslüman olan erkeğin hatırına, onun eşini de onunla beraber cennetine sokabilir mi sizce? Çünkü; benim naçizane düşünceme göre Hz. Allah(a.s.) her kulunu cennete sokmak istemektedir. İnsanlar cehennemde bir yandığında onun gönlü bin yanar. O çok merhametlidir. Bunu sormamın nedenini de açıklamak istiyorum. İleride yurtdışına çıkmak ve orada yaşamak istiyorum. Şayet eğer orada bir insana aşık olur, onunla evlenip sonsuz aşk yaşamak istersem durumumuz ne olur merak ettim. Ben baskı yapmayı seven bir insan değilim. Eşim ehl-i kitap mensubu ise eğer, ona sen İslamiyet'e geç diye baskı yapmak istemem. Tabii ki dinimi öğütler ve dinimin misyonunu yaparım o ayrı. Eğer ehl-i kitap mensubu bir insan değilse, evlenmeden önce İslamiyet'e geçmesi için çalışır, en azından Yahudi ve ya Hristiyan olmasını rica ederim. Sorumu cevaplarsanız çok ama çok sevinirim, teşekkür ederim.

 3. 10.Haziran.2015, 15:39
  2
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Eylül.2014
  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,409
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 15
  Bulunduğu yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi
  Bu dediğiniz mevzu varsayım üzerine , önden tedbir amaçlı sanırım soru . İlk önce kendi dininizden biriyle evlilik gibi biryola çıkmanızı tavsiye ederim , kullar beraber elele Allaha doğru yürürse mutlu ve huzurlu bir evlilik olur , hem bu dünya hem ahiret hayatını kazanmak için beraber yürüdüğümüz yoldaşlarımızın eşlerimizin dini vasıflarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor . He farzedelim ki buldunuz nasiptir öyle bir evlilik yaptınız , belkide o insanın hak dinini bulmasında vesile olacaksınız bunu da Allah bilir , ama kendiniz ve çocuklarınız için herhangi bir olumsuzluğa düşmemek için kendi dininiz üzerindeki insanlara yönelmeniz daha doğru . Bizim görevimiz bu dünyada insanlara sonsuz aşk yaşamak değil , aşkı Allaha yönlendirmede , bizi Allaha götürecek olan dostları eşleri bulmamız kulluk yapmamız , maneviyat iman duygusu aşılanmış evlatlar bireyler yetiştirmektir . Aile çocuğun ilk eğitim aldığı yerdir , mesela annesi ve babası namaz kılan bir çocuk ilerde bu görüntüye aşina oldğu için , hiç görmeyen bilmeyen çocuğa nazaran daha çok meyilli olacaktır . Oyüzden önce eşlerin dinini yaşaması lazım .


  Alıntı
  Hz. Allah(a.s.), Müslüman olan erkeğin hatırına, onun eşini de onunla beraber cennetine sokabilir mi sizce?
  Herkes kendinden sorumludur , bir kişiye başkasının günahı yükletilip ( mesela dinden habersiz kocanın günahının fatursanın eşine kesilmediği gibi ) cehenneme gönderilmediği gibi , kişinin sevabı da yaptıklarını da başkasına devredilip , cennete gönderilmez . Herkes kendinden ve kendi yaptıklarından mesuldur


 4. 10.Haziran.2015, 15:39
  2
  Mum Ve Merhem Olabilmek..  Bu dediğiniz mevzu varsayım üzerine , önden tedbir amaçlı sanırım soru . İlk önce kendi dininizden biriyle evlilik gibi biryola çıkmanızı tavsiye ederim , kullar beraber elele Allaha doğru yürürse mutlu ve huzurlu bir evlilik olur , hem bu dünya hem ahiret hayatını kazanmak için beraber yürüdüğümüz yoldaşlarımızın eşlerimizin dini vasıflarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor . He farzedelim ki buldunuz nasiptir öyle bir evlilik yaptınız , belkide o insanın hak dinini bulmasında vesile olacaksınız bunu da Allah bilir , ama kendiniz ve çocuklarınız için herhangi bir olumsuzluğa düşmemek için kendi dininiz üzerindeki insanlara yönelmeniz daha doğru . Bizim görevimiz bu dünyada insanlara sonsuz aşk yaşamak değil , aşkı Allaha yönlendirmede , bizi Allaha götürecek olan dostları eşleri bulmamız kulluk yapmamız , maneviyat iman duygusu aşılanmış evlatlar bireyler yetiştirmektir . Aile çocuğun ilk eğitim aldığı yerdir , mesela annesi ve babası namaz kılan bir çocuk ilerde bu görüntüye aşina oldğu için , hiç görmeyen bilmeyen çocuğa nazaran daha çok meyilli olacaktır . Oyüzden önce eşlerin dinini yaşaması lazım .


  Alıntı
  Hz. Allah(a.s.), Müslüman olan erkeğin hatırına, onun eşini de onunla beraber cennetine sokabilir mi sizce?
  Herkes kendinden sorumludur , bir kişiye başkasının günahı yükletilip ( mesela dinden habersiz kocanın günahının fatursanın eşine kesilmediği gibi ) cehenneme gönderilmediği gibi , kişinin sevabı da yaptıklarını da başkasına devredilip , cennete gönderilmez . Herkes kendinden ve kendi yaptıklarından mesuldur

 5. 13.Haziran.2015, 09:44
  3
  Misafir

  Cevap: Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi

  @yasemin, öncelikle cevap verme nezaketini ve zahmetini gösterdiğiniz ve bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi gerçek bir müslümanın öncelikli hedefi Hz. Allah(a.s.)'a ulaşmaktır bunda zaten hemfikiriz. Ama; her insanın hayatta farklı amaçlarıda vardır. Birisi ünlü olmak ister, diğeri zengin olmak ister başka biride kendisini bilime ve ya sanata adamak ister, benimse amacım sonsuz aşkı bulmak. Tabii ki Allah hazretleri her zaman gönlümde birincidir ona şirk koşma gibi bir amacım(karasevda'dan bahsediyorum) yoktur. Ama; aşk güzel birşeydir onun için ben bunu da aramak istiyorum Hz. Allah(a.s.) hem beni hemde bütün müminleri doğru insanlarla karşılaştırsin. Amin. Rahmetli anneanneciğim bana dini hikayeler anlatırdı onlardan birini paylaşmak istiyorum. Bir gün bir anne ve onun çocuğu vefat ederler ve cennete girmeye hak kazanırlar. Ancak; annenin cennetteki makamı evladınınkinden düşüktür. Ağlar, annesini istediğini söyler, Allah-u Teala kendisine kıyamaz, çok üzülür ve annesini evladının makamına çıkarır. Bende buradan hareketle Allah hazretlerinin müslüman bir kulu için, onun yahudi ve ya hristiyan olan eşini cennetine yerleştirebilir mi merak etmiştim.


 6. 13.Haziran.2015, 09:44
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  @yasemin, öncelikle cevap verme nezaketini ve zahmetini gösterdiğiniz ve bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi gerçek bir müslümanın öncelikli hedefi Hz. Allah(a.s.)'a ulaşmaktır bunda zaten hemfikiriz. Ama; her insanın hayatta farklı amaçlarıda vardır. Birisi ünlü olmak ister, diğeri zengin olmak ister başka biride kendisini bilime ve ya sanata adamak ister, benimse amacım sonsuz aşkı bulmak. Tabii ki Allah hazretleri her zaman gönlümde birincidir ona şirk koşma gibi bir amacım(karasevda'dan bahsediyorum) yoktur. Ama; aşk güzel birşeydir onun için ben bunu da aramak istiyorum Hz. Allah(a.s.) hem beni hemde bütün müminleri doğru insanlarla karşılaştırsin. Amin. Rahmetli anneanneciğim bana dini hikayeler anlatırdı onlardan birini paylaşmak istiyorum. Bir gün bir anne ve onun çocuğu vefat ederler ve cennete girmeye hak kazanırlar. Ancak; annenin cennetteki makamı evladınınkinden düşüktür. Ağlar, annesini istediğini söyler, Allah-u Teala kendisine kıyamaz, çok üzülür ve annesini evladının makamına çıkarır. Bende buradan hareketle Allah hazretlerinin müslüman bir kulu için, onun yahudi ve ya hristiyan olan eşini cennetine yerleştirebilir mi merak etmiştim.

 7. 13.Haziran.2015, 15:53
  4
  Misafir

  Cevap: Bir Yahudi ve ya Hristiyan kadınla evlenen erkek cennette sonsuza kadar beraber olabilecek mi

  Arkadaş hristiyan ve yahudiler, Hz Muhammed hakkında yeterli şekilde bilgi sahibi olup, kabul etmezlerse cennete giremezler. Yani mesela bizim Müseyleme ismide yalancı bir peygamber varmış gibi duymamız şeklinde değil de yeterli şekilde duymaları gerek(bunu belki imam gazali söylüyor, ve bediüzzaman da söylüyor.). Bu da günümüzde zaten internet vasıtasıyla çok rahat oluyor. Buna rağmen Hz. MUhammedi reddedenler gerçeği reddetmiş olurlar, çünkü onun haberleri ve peygamber olduğu ve hikayeleri ve Kuran günümüze kadar yalan üzerinde birleşmesi aklen mümkün olmayan kalabalık bir toplulukca bize geldi. Buna rağmen Hz Muhammedin peygamberliğini inkar, Hz. MUhammedi bir mucize yaptığını, güzel ahlakını gözüyle görüp de sen yalancısın,sihirbazsın, Allah adına yalan söylediğin için ahlakın güzel değil aksine çok kötü demek gibidir. Bu ise Hakkı, gerçeği inkar ve affedilemez bir suçtur. Bu yüzden cennete öyle ölürlerse giremezler. Allahın rahmeti varsa izzeti de vardır. Hakkı inkar eden herşeyi inkar etmiştir ve herşeye hakaret etmiş gibidir.


 8. 13.Haziran.2015, 15:53
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Arkadaş hristiyan ve yahudiler, Hz Muhammed hakkında yeterli şekilde bilgi sahibi olup, kabul etmezlerse cennete giremezler. Yani mesela bizim Müseyleme ismide yalancı bir peygamber varmış gibi duymamız şeklinde değil de yeterli şekilde duymaları gerek(bunu belki imam gazali söylüyor, ve bediüzzaman da söylüyor.). Bu da günümüzde zaten internet vasıtasıyla çok rahat oluyor. Buna rağmen Hz. MUhammedi reddedenler gerçeği reddetmiş olurlar, çünkü onun haberleri ve peygamber olduğu ve hikayeleri ve Kuran günümüze kadar yalan üzerinde birleşmesi aklen mümkün olmayan kalabalık bir toplulukca bize geldi. Buna rağmen Hz Muhammedin peygamberliğini inkar, Hz. MUhammedi bir mucize yaptığını, güzel ahlakını gözüyle görüp de sen yalancısın,sihirbazsın, Allah adına yalan söylediğin için ahlakın güzel değil aksine çok kötü demek gibidir. Bu ise Hakkı, gerçeği inkar ve affedilemez bir suçtur. Bu yüzden cennete öyle ölürlerse giremezler. Allahın rahmeti varsa izzeti de vardır. Hakkı inkar eden herşeyi inkar etmiştir ve herşeye hakaret etmiş gibidir.
+ Yorum Gönder