+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurandan sonra Sünnet kaynakça önemi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurandan sonra Sünnet kaynakça önemi nedir?


 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Kurandan sonra Sünnet kaynakça önemi nedir?


  Reklam  Cevap: Sünnet ve Hadislerin Bağlayıcılığı

  Hadis-i şerifler:

  1.
  Mikdad b. Ma’dikerib’in rivayetine göre Resulullah (a.s.v), şöyle buyurmuştur:
  “...Bana Kitab ve onunla beraber onun gibisi verildi.”(8)
  2. Kudsi Hadisler: (9) Bu tür hadislerde geçen, “Resulullah (a.s.v), Rabbinden rivayet ettiği hadiste şöyle buyurdu”, “Resulullah’ın (a.s.v), rivayet ettiği hadiste Allah Teala şöyle buyurdu” denilmesi ve hadislerin “Ey kullarım” diye başlaması Hz. Peygamber (asv)’e Kur’an dışında vahiy geldiğinin delillerindendir.

  3. Cibril Hadisi:(10) diye bilinen meşhur hadise. Cebrail (a.s) beşer suretinde gelmiş ve bazı sualler sorarak cevap almış, Hz. Peygamber (a.s.m) de ashabına, bunun Cebrail (a.s) olduğunu ve dini öğretmek için geldiğini bildirmiştir.

  4. Hz. Peygamber’in (a.s.v), "şüphesiz Rabbim Allah, bana vahyetti," (11) "ben emrolundum, nehyolundum," (12) gibi ifadeleri ve Cebrail (a.s)’ın bazı şeyleri kendisine öğrettiğini bildirmesi de, (13) Kur’an dışında vahyin varlığına açık delillerindendir .(14)

  Ayrıca bir Yahudi’nin sorularına cevap veren Hz. Peygamber (asv)’in “aslında bunları bilmiyordum. Ancak Allah onları bana bildirdi”(15) buyurması da konuyu destekleyen diğer bir husustur.

 3. Misafir
  Sünneti inaniyorum. Sadece Kuran sonra sunnet mi demem gerekir yoksa Kuran ve Sunnet ayni onemde demem mi gerekir?

 4. @hmet
  Üye
  Elbette Kuran en büyük kaynağımız sonra sünnet
  Sünnet Kuranın açıklaması hükmündedir.

+ Yorum Gönder