+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ebussuud Efendi ve Alevilerin katledilmesi meselesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ebussuud Efendi ve Alevilerin katledilmesi meselesi


 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Ebussuud Efendi ve Alevilerin katledilmesi meselesi


  Reklam  Cevap: Aleykumusselam ve rahmetullah. Bu konuda çok farklı rivayetler var. Bilgilerde ikilik oluşturan bir durum var. O yüzden net olarak şudur diyemeyiz.Yanlış yönlendirmeye yol açmamak gerek.


  - Ebussud Efendi, İslam’ın zahiri hükümlerine sıkı sıkıya bağlı bir şeyhu’l-İslamdır. Bildiği şeri hükümlerin zahirine aykırı gördüğü yorumlara karşı biraz da acımasız olduğu söylenir.

  Bildiğinden şaşmayan cesaretinin örneklerinden biri olarak, Kanuni Sultan Süleyman'ın karşısında "Padişah emriyle nâ-meşrû’ olan nesne meşrû’ olmaz" çıkışını yaptığı ifade edilir.

  - İşte bu mizaçta olduğu ve şeriatın zahiri yorumlarına sıkı sıkıya bağlı bulunduğu için aykırı yorumlara ve tasavvufi şatahatlara müsamaha göstermemiştir.

  Örneğin Ebussuud Eendiye göre; Yunus Emre’nin “Cennet cennet dedikleri, bir ev ile birkaç huri / İsteyene ver sen onu, bana seni gerek seni” adlı şiiri, cenneti hafife aldığı için küfrü muciptir. Onu seslendiren kimsenin kendini temize çıkarması kolay değildir.

  - Bu açıdan bakıldığı zaman, alevilerin/kızılbaşların zahiren kitap ve sünnete ters düşen bazı söz ve davranışlarından ötürü, Ebusuud’un onlara karşı bakışı negatiftir. Bu bakış açısı yalnız kızılbaşlara karşı özel bir husumetten ziyade, kendisinin sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kendi anlayışına göre, İslami hükümlere ters düştüğünü düşündüğünden kaynaklanmıştır.

  - Bu konuda detaylı bilgileri Düzdağ’ın söz konusu eserinden öğrenebilirsiniz.


 3. Misafir
  ebusuud ne zamandan efendi oldu ? Bi insani oldurmek icindemi fetva verilir oldu ?insanlara aciyorum,siiyim ben, hadi oldurun beni

+ Yorum Gönder