+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah, neden bizi kötülüklerle imtihan eder? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah, neden bizi kötülüklerle imtihan eder?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah, neden bizi kötülüklerle imtihan eder?


  Reklam  Cevap:

  Musibetlerin günahları döküp insanı Allah’a yaklaştırması hususunda Efendimiz’den gelen pek çok hadis-i şerif mevcuttur. Bunlardan bir tanesi şöyledir: “Allah, mü’min kulunu hastalığa müptela eder ki, üzerindeki günahları döksün.” (Taberânî, el-Mu’cemul-Kebir; Hâkim, Müstedrek).Ağacın yapraklarının şiddetli rüzgarlarla dökülmesi gibi, musibetlere sabreden ve Allah’ın takdirine razı olan mü’minlerin günahları da dökülür gider ve o kul Allah’a yakınlık yoluna girmiş olur. Burada dikkatimizin çekildiği husus ise şudur: Allah’tan bela ve musibet istenmez, hep O’nun afv ve afiyeti, mağfiret ve merhameti talep edilir ve kul olmanın icabı, zorluklara karşı gerekli tedbirler alınır. Eğer musibet gelirse ona da sabredilip ilahi takdire razı olunur.
  Şeytanın en büyük tuzaklarından birisi, bela ve musibetlere maruz kalmış mü’minlere “Senin işin bitti, sen makbul bir kul değilsin, kovuldun.” tarzı vesvese verip onu başına gelenlerden şikayet etmeye, böylece kaybetmeye zorlamasıdır. Halbuki yukarıda geçtiği üzere belalara sabır ve ilahi takdire rıza bir mü’minin en yüce hasletlerindendir. Nitekim Allah dostları, başlarına bir musibet geldiğinde “Elhamdülillah, Rabbim beni hala seviyor ki, bana muamelede bulundu, günahlarıma keffaret olsun diye bana bela gönderdi.” demiş ve bize de nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğretmişlerdir.

 3. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Kilimi arındırmak içinde sopayla vururlar , ta ki içinde toz pis kalmasın .

 4. Misafir
  bir hamurun ekmek olması için pişmesi gerekir bu durun insan içinde aynıdır

+ Yorum Gönder