+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Boşanma zina cariye ikinci eş Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Boşanma zina cariye ikinci eş

  Sual: rusyada yaşıyorum.1 ve 2 yaşında iki çocuk annesiyim. 5 yıllık evliligim var. eşim ben hamileyken beni kendi evimde aldattı.ben hamileligim nedeni ile türkiyeye gelip giderken bunları yapmış.o kadının cariyesi olduğunu söyledi. aile büyükleri ile gelip af diledi.tekrar yapmıyacagını söyledi ne kadar zorda olsa affettim ve hakkımı helal ettim.evime döndüm. ama simdi benden cariye ya da 2. eş için izin istiyor.[ikinci eşten çocuk istemiyor ve geçici süreligine sürdürmeyi planlıyor. bunu kimseye duyurmak istemiyor.) eşimle ben önce dini nikah sonra resmi nikah kıydık. ben bu haklarından vaz geçmesi gibi algılamıştım.Allahtan korkuyorum ne yapmalıyım. bu şartlarda evliliğimi sürdürmek istemiyorum.Allaha inanıyorum bu sebeple rızık kaygım yok ama cocukları babasız büyütme ile ilgili tereddütlerim var. Allah rızası için doğru yolu bulmama yardım edin. ? 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Boşanma zina cariye ikinci eş


  Reklam  Cevap: 2. es alması hakkidir İslam dinine göre ama Gecici olarak evlenmeye calismasi, samimi olmadığını ve sadece kendini tatmin için yapacağını gösteriyor
  cariyelik olayı doru değildir. Çünkü cariyelik sadece savaşta olur.
  Allah yardımcınız olsun

 3. halilcan
  Devamlı Üye
  1-) kafasına göre kime cariye hükmü vermiş eşiniz de cariye almış? savaş gibi durumlarda cariye alınır.
  2-) geçici evlilik evlilik degildir, yani evlilikte süre koyulmaz.
  3-) islam hukuku olsa eşinizin cezası sizi evliyken(iğrenç bir şey) aldattığı için recm ile öldürülmektir.
  4-) eşiniz islam konusunda cahil veya kendi çıkarlarına dini alet ediyor.
  5-) Evet normal de erkekler 2.eş hakkına sahip ama karısı da 2.eş istememe hakkına sahip ve normal de erkek buna saygı göstermeli çok özel şartlar olmadıkça.


  Hz. Ali, Hz. Fatıma validemizin üstüne evlenmek isteyince, Peygamberimiz, bunu yapacaksa önce benim kızımı boşasın, demiştir. Bunun hikmetini anlatır mısınız?

  Peygamber Efendimiz (asm) birden fazla evliliğe karşı çıkmamış, ancak baba ve veli olarak kızı hakkında görüşünü beyan etmiştir.

  Peygamberimizin (asm) Hz. Ali (ra)'in evliliğine karşı çıkmasının sebebi ise, özel bir durumdur. Peygamberimizin (asm) kızı Hz. Fatıma (ra), kocası Hz. Ali (ra)'in ikinci bir kadınla evlenmek istemesine karşı çıkmıştır. Peygamberimiz de kızının bu konuda üzülmesini istemediğinden dolayı, böyle bir evliliğe karşı çıkmıştır. (bk. Buhârî, Nikah, 109, Fedâilü's-sahabe 16; Müslim, Fedailü's-sahâbe 95-96;Ebu Davud, Nikah, 13; İbn Mâce, Nikâh 56; Ahmed b. Hanbel, IV, 376)

  Ayrıca Peygamberimizin (asm) terbiyesinde büyüyen Hz. Fatıma (ra)'nın, kocasının ikinci evliliğine karşı çıkması caiz olmasaydı, Allah Resulü (asm) onu ikaz eder, kocasının arzusuna boyun eğmesini emrederdi. Halbuki durum öyle olmamış, bilakis kızının üzüldüğünü gören Allah Resulü (asm), damadı Hz. Ali (ra)'in bu arzusundan vazgeçmesini istemiş, eğer vazgeçmezse ancak Fatıma (ra)'yı boşadıktan sonra evlenebileceğini bildirmiştir. Hz. Ali (ra)'in Fatıma (ra)'nın üzerine evlenip onu üzmesine razı olmamıştır.

  Allah Resulünün (asm)bu davranışında, Müslüman kız ve babalarının, damadın ikinci evliliğine karşı çıkabilecekleri hususunda ruhsat vardır denilebilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder