+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Güneş tutulması nedir, güneş nasıl tutulur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Güneş tutulması nedir, güneş nasıl tutulur?

  Sual: Güneş tutulması ne demektir? kısaca

  Kısaca Güneş tutulması nedir?

  Ay’ın dünya ile güneş arasına girmesi. Güneş, ay ve dünyanın bir çizgide bulunmasıyla güneş tutulması ortaya çıkar.
  Eğer ayın dünya etrafındaki yörüngesi ile, dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi aynı düzlemde olsa idi, her ay, güneş ve ay tutulmaları ortaya çıkardı.
  Ancak, ayın yörünge düzlemi dünyanınkine göre 5°8’ eğimlidir.
  Böylece ay her bir dönümde aşağı inerken bir, yukarı çıkarken yine bir defa olmak üzere toplam iki kez ekliptiki, yani dünyanın güneş etrafındaki yörünge düzlemini keser.
  Ancak bu durumlarda tam güneş tutulması olur. Bu noktalara yerine göre "inme düğüm noktası" ve "çıkma düğüm noktası" denir. Güneş tutulması sırasında, güneşin ışınlarının meydana getirdiği ayın gölgesi dünyaya düşer. Bu gölge iki bölümden ibarettir. Merkezi olan tabanının çapı ayın çapına eşit bir konidir. Bu kısım, güneş ile ay arası mesafeye bağlı olarak, 377.600-365.280 km arasında değişen bir boya sahiptir. Daha az karanlık olan diğer bir ikinci koni de birinci bölgeyi çevreler. Bu kısım aydan uzaklaştıkça genişler. Dünyanın aya ortalama uzaklığı yaklaşık 380.800 km olduğuna göre pekçok güneş tutulmasında birinci gölge konisinin tepesi dünyaya ulaşamaz. Ancak ayın dünyaya en yakın olduğu durumda koninin ucu dünya yüzeyi üzerinde 266 km genişliğinde bir leke meydana getirir. Tam bir güneş tutulmasını ancak bu lekede bulunan bir gözleyici görebilir. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Güneş tutulması nedir, güneş nasıl tutulur?


  Reklam  Cevap: Güneş tutulması ne demektir?

  Eklenti 11922

  Eklenti 11923

+ Yorum Gönder