+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Secdede elin başparmağı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Secdede elin başparmağı

  Sual: Bazı yerlerde secdede 5 parmağın hepsinin de bitişik olması gerekir yazıyor. Bazı yerlerde 4 parmak bitişik, baş parmak biraz ayrı olacak yazıyor. Zaten eli yere tam yapıştırınca baş parmağı bitiştirmek zor oluyor. Doğrusu nedir? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Secdede elin başparmağı


  Reklam  Cevap: Secdede el parmaklarının durumu nasıl olmalı?

  Secdede eller ne fazla açık (baş ve alından) ne de çok yakın tutulur. Baş iki el arasında ve baş parmaklar burun deliklerinin önüne gelecek şekilde olur. Diğer parmaklar kıbleye bakar şekilde bitişik durur. Bu şekilde olması en güzelidir. Ancak başka şekilde olsa da namaza bir zararı olmaz.  Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle buyuruyor:

  "Şüphesiz eller de yüzün secde ettiği gibi secde ederler. Sizden biri yüzünü secdeye koyduğu zaman ellerini de koysun, yüzünü kaldırınca ellerini de secdeden kaldırsın." (Ibn Huzeyme, I/79; Ahmed b. Hanbel)
  "Hz. Peygamber (S.A.V.), secdede elleri üzerine dayanır ve onları yere yapıştırırdı. Parmaklarını birleştirirdi. Ellerini kıbleye doğru yöneltirdi."(Beyhakî, sağlam bir isnadla. Ibn Ebî Seybe, I/82/2)
  "Hz. Peygamber (S.A.V.) ellerini secdede iken omuzlarının hizasında, bazen de kulakları hizasında tutardı. Burun ve alnını da yere koyardı." (Ebû Dâvud, Hâkim).


+ Yorum Gönder