+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

  Sual: Sitenizde arama yaptım ancak net bir cevaba varamadım . İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve içinde haşa şirk olan oyunları oynamak caizmi tabikide bunlar zaman israfı ama lütfen siz cevap verin. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi


  Reklam  Cevap: çok tehlikeli oyunlardır şeytanın birer oyunlarıdır kesinlikle haramdır.

 3. Misafir
  Kardeş ama bu sonuçta oyun değilmi. Bu arada oyunun adı ''lol'' Bu sadece zaman israfına girmezmi çünkü biz arkadaşlarla eğlencesine giriyoruz. Dirirtme falan derken mesala karakterimiz ölüyor onu tekrar hayata döndürmek için yetenek kullanıyoruz.

 4. prokado
  Devamlı Üye
  Alıntı jerusselam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok tehlikeli oyunlardır şeytanın birer oyunlarıdır kesinlikle haramdır.
  Bu tür oyunları oynarsak dinden çıkmışmı oluruz

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  evet kesinlikle haramdır zamanla bu tür oyunlar Allah korusun insanın dinden çıkmasına sebeb olur.

 6. Misafir
  Kardeş peki zombie tarzı oyunları oynamak caizmi yani ölüler üstüne geliyor silah la ateş ediyorsun falan . Çok soru sordum sanada kb. o oyunu terkettim de daha az riskli oyunlar oynamaya çalışıcam o yüzden soruyorum .

 7. Misafir
  peki deliliniz var mı çok sordum herkes başka bir cevap veriyor delil istediğim için yanlış anlamayın

 8. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Delili sen kendin yazmışsın zaten , zaman israfı . Sen bu dünyaya pc oyunumu oynamaya geldin ? sana verilen zamanı; içinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve içinde haşa şirk olan oyunları oynayarak geçirmen haram zaten , haram devam ederse nolur ? Kalbin nefsaniyete akar , hani mühürlenme mevzusu . Allah muhafaza , gören gözlerin görmez olur saniye saniye boş olan şeylere akarsın , maneviyatla irtibatın kesilir .

 9. Katade
  Devamlı Üye
  İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi

  Bu tür oyunları kabul ederek, benimseyerek oynamak tehlikelidir.
  Ancak imani bir kabul söz konusu olmadan oynayan kimsenin imanına zarar vermez. Her halükarda bu oyunlardan uzak durmak gerekir.
  Mesela bir insan domuz pisliği ile oynasa bu haram değildir. Ancak hoş bir şey de değildir. Bu eline ve üzerine bulaşan pisliklerden temizlenmeden namaz kılamaz.Siz de içerisi küfürle dolu bir oyunu oynamakla imandan çıkmazsınız, ancak ruhunuzu, kalbinizi, aklınızı kirletebilir. Bu sebeple bu gibi oyunlardan sakınmak gerekir.Boş yere geçen her ânın pek çok fırsatları da beraberinde götürdüğü kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Çünkü insanın vakti dünyanın ömrüne nisbetle çok az ve kısadır. Bu bakımdan, tek bir saniyesi dahi altından daha kıymetli olan zamanın, ebedî hayata nur ve ışık tutacak meşguliyetlerle geçmesi gerekir. Bunun için, mü’minin ibadeti ve işi bir hayır üzere olduğu gibi, geriye kalan zamanı da mânâsız olmamalı, meşru dairede yaşanmalıdır. Tâ ki, bir taraftan kazanırken, diğer yandan kaybetmiş olmasın.Zamanımızda, insanın zamanını katleden o kadar lüzumsuz meşguliyetler vardır ki, bunlardan birçoğu maddî ve mânevî bir gelişmeye sahip olmadığı gibi, insanı yaratılış hikmetinden uzaklaştırdığı da bir gerçektir. İşte, insan bu çeşit gayesiz ve hedefsiz şeylerden kendisini ne kadar çekip çevirse o derece kâr içinde olur.Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâmın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir. Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeyerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur.Çeşitli adlarla yapılan “kültürel faaliyetler”de ve “spor müsabakaları”nda aynı şartları aramamız gerekir. Bunlar mubah ve meşru görülen daire içindeyse, haram olduğundan bahsedilemez. Meselâ bu faaliyetlerin bazısı erkek-kız karışık olarak icra edilirse, birtakım dinî mahzurları da beraberinde getireceği açıktır.Çünkü dinen bir kimse ancak kendisine ebedî olarak nikâhı düşmeyen —anne, kız kardeş, hala, teyze gibi— kimselerle yalnız kalabilir, birlikte bulunabilir, elini tutabilir, konuşabilir. Bunun dışında, hayatî bir durum olmadığı müddetçe, bir erkeğin mahremi olmayan bir kadınla; kadının da mahremi olmayan bir erkekle birlikte bulunması, tokalaşması, elini tutması caiz görülmemiştir. Ayrıca oynanan oyunlar İslamın ruhuna, inanç esaslarına ve tevhid akidesine aykırı olmamalıdır.Sportif faaliyetlerde de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Namaz geçirilmeyecek, kumara girmeyecek ve vücudun bir başkasına gösterilmesi caiz olmayan yerlerinin açılmasına meydan verilmeyecekse dinî bir mahzurdan söz edilemez.Dinimiz gerek faydalalığı, gerekse görünüşte bir faydası olmasa da zararsız oluşu bakımından, ok atmak, mızrak kullanmak, güreş, yüzme, koşu ve at yarışları gibi oyunları meşru kılmıştır. Hattâ bunlardan bazıları da sünnettir.- Hz. Rukâne’nin Müslüman olmasına, Peygamberimiz (asm) ile güreşmesi ve üç defasında da Peygamberimizin (asm) kendisini mağlûp etmesi vesile olmuştur. (Tirmizî, Libas: 42)
  - Yine Peygamberimizin (asm) Hz. Âişe (ra) ile yarıştığı, müteaddit defalar onu geçtiği de rivayet edilmektedir. (İbni Mace, Nikâh: 50)
  - Keza Peygamberimiz (asm) Habeşlilerin gösterdiği mızrak oyunlarını Hz. Âişe (ra) ile birlikte seyretmiş ve bu tip eğlencelerin caiz olduğunu bizzat kendi hayatında göstermiştir.
  Cihad meydanlarında mücahitlerin yardımcısı olan atı övmüş ve savaştan önce tertiplenen at yarışlarında birinci gelenlere çeşitli armağanlar vererek bu sporu desteklemiştir. Burada esas gaye, cihada hazırlık yapmaktır. Savaş öncesi bir eğitim ve idmandır.Fakat İslâmın meşru kıldığı bazı oyun ve eğlencelerde bugün bazı uygulamalarla helâl dairenin dışına taşılmıştır. Meselâ, güreş, yarış ve yüzmede başkalarına gösterilmesi haram olan yerlerin açılması gibi.
  Bazı oyunlar da kumara âlet edilmektedir. At yarışları, piyango, spor-toto-loto ve karşılıklı bahis bunlardan bazılarıdır.


 10. prokado
  Devamlı Üye
  Katade nin yazdğına göre bu oyunları eğlencesine benimsemeyerek oynamak caiz sanırsam ?

 11. Misafir
  yok artık ya altı üstü oyun bu gerçekle 1 gram alakası olmayan şeyler nasıl birşeydir bu birde zombi öldürmeli oyunlar günahmı yazmışsınız '' nefes almak günah mı '' yakında bunuda görürüz ahahahah

 12. jerusselam
  Devamlı Üye
  yok artık ya altı üstü oyun bu gerçekle 1 gram alakası olmayan şeyler nasıl birşeydir bu birde zombi öldürmeli oyunlar günahmı yazmışsınız '' nefes almak günah mı '' yakında bunuda görürüz ahahahah
  kendiniz gibi saçma oyunları sormayın öylese. sen günahın ne olduğunu biliyormusun.öğrende gel canım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
lol oynamak günah mı,  sihirli oyunlar oynamak g