+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kutuplarda Gece ve Gündüz ve Neml Süresi 86. Ayetin tefsiri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kutuplarda Gece ve Gündüz ve Neml Süresi 86. Ayetin tefsiri

  Sual: Selamunaleyukum,

  kafami karistiran bir sorum vardir.

  Mesela su gibi Ayeti Kerimelerde söyle ifade etmektedir:

  27/86- Onlar görmüyorlar mı ki biz geceyi içinde rahat etsinler diye, gündüzü de (her şeyi) gösterici (aydınlık) olarak yarattık. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için elbette (Allah varlığını gösteren) deliller vardır.


  Ama kutuplarda 6 ay aydinlik 6 ay karanlik. Bu meselenin aciklamasini getirebilirmisiniz???


  Simdiden Tesekkür ederim. Allaha emanet olunuz ? 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Kutuplar ve Neml Süresi 86. Ayetin tefsiri


  Reklam  Cevap: (İSTİSNALAR KAİDE BOZMAZ)

  Neml 86. ayetin açıklaması

  Bizim geceyi, o vakitte dinlensinler diye yarattığımızı, gündü*zü de aydınlık kıldığımızı görmediler mi? Muhakkak bunda inanan bir topluluk İçin âyetler vardır.

  "Onlar geceyi dinlensinler diye karanlık, gündüzü de çalışsınlar diye ay*dınlık yaptığımızı görmüyorlar mı? Şüphesiz ki bunda iman eden bir kavim için nice deliller vardır."

  Ayetlerimizi yalanlayan o kimseler gündüzün yorgunluğundan sonra sü*kûnet, uyku, rahat ve istikrar için geceyi yarattığımızı, geçim, kazanç, yolcu*luk, ticaret gibi ihtiyaç duydukları işlerini görmek ve tasarrufta bulunmak için gündüzü aydınlık ve nurlu yarattığımızı görmüyorlar mı? Bu yaratma ve icad etmede Allah'ı ve Rasulü'nü tasdik eden bir topluluk için ceza ve hesap görmeye Allah'ın kullarını diriltmeye kadir olduğuna ve Allah'ın birliğine de*liller vardır.

  Kim gece ve gündüzün birbirini izlemesini ölüme benzer bir halde hare*ket ve canlılığa intikal etmeyi düşünürse kıyametin hiç şüphesiz meydana geleceğini ve Allah'ın kabirlerde bulunanları dirilteceğini idrak eder

+ Yorum Gönder