+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İkindi ve Yatsının 2. rekatında otururken neden ettahiyatü ve salli barik okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İkindi ve Yatsının 2. rekatında otururken neden ettahiyatü ve salli barik okunur

  Sual: Mumsema benim namazla ilgili birkaç sorum olucak cevaplandırırsanız sevinirim
  1-Ben namaza dururken sanki yanlış kılmışım gibi geliyor napmalıyım?
  2-Bu Sabahın Öğlenin Akşamın Sünnetinin sadece ettahiyatü okunurken neden İKindi ve Yatsının 2.rekatında otururken ettahiyatü ve salli barik okunur ? 2. Misafir

  Cevap: ikindi ve Yatsının 2. rekatında otururken neden ettahiyatü ve salli barik okunur


  Reklam  Cevap: selamun aleyküm
  1. Vesvesedir takılmayın böyle şeylere eğer yanlış kıldığınızı kesin olarak bilirseniz sevhid secdesi yapın kurtarmazsa baştan kılabilirsiniz.
  2. 2.soru için : İkindi ve yatsı namazlarının ilk teşehhüdünde salli ve barik dualarını okumak sünnettir. Okumamaktan dolayı her hangi bir şey gerekmez. Sünnet terkedildiği için sevabından mahrum kalınmış olur. Sehiv secdesi gerekmez.

  İkindi ve yatsı namazının ilk sünnetleri iki rekat olarak da kılınabilmektedir. Peygamberimiz (asv) bazan iki rekatta bir selam vererek de kılmıştır. Bu sebepten ikindi namazının ve yatsı namazının ilk sünnetlerinin ilk oturuşlarında salli-barik duaları da okunmaktadır.

  Ebû Dâvud’ta rivayet edilen bir hadis-i şerife göre, Resul-i Ekrem Efendimiz (asv) ikindinin sünnetini dört rekât kılar, her iki rekâtın arasını da selâmla ayırırdı. Yine Hazret-i Âişe’nin rivayetine göre, “Resul-i Ekrem (a.s.m.) yatsının farzından önce dört rekât, farzından sonra da dört rekât kılar, sonra yatarlardı.”

  Peygamberimizin (a.s.m.) ikindi namazının sünnetini sadece iki rekât kıldığına dair rivayetler de mevcuttur. Neseî’nin Hz. Ali (ra)’den rivayetine göre, “Resulullah (a.s.m.) ikindi namazının farzından önce iki rekât kılardı.”

  Bu hadislere göre, ikindi ve yatsı namazından önce dörder rekât kılmak menduptur. Sevabı ve fazileti yüksek bir ibadettir. İmam Muhammed, ikindiden ve yatsıdan sonra kılınan sünnetlerde iki rekâtla dört rekât arasında serbest kalmıştır. Yani ikindi namazının sünneti iki rekât olarak da kılınabilir. Fakat Hanefi mezhebinin diğer imamları dört kılmayı efdal görmüşlerdir.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  1.Vesveselere aldırış etmeyin

  2.Müekked olan sünnet namazlarda ilk oturuşlarda salli-barik okunmaz.

 4. Misafir
  Pardon ama Peyganberimiz S.A.V salli
  ile barik dualarını okumazmış, peki o zaman bu nasıl sünnet olur.

 5. imam
  Üye
  Salli Barik dualarını Peygamberimiz hem okumuş hem okumayı emretmiştir.

+ Yorum Gönder
salli barik hangi namazlarda okunur,  salli barik ne zaman okunur,  ikindi ve yatsının sünneti neden farklı,  hangi rekatlarda salli barik okunur,  ikindi namazının sünnetinde neden salli barik okunur,  öğlen ikindi ve akşam namazlarının farzında ikinci oturuşta ettehiyatu salli ve barik okunurmu,  ikindi namazında neden salli barik okunur