+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslammda Tıb okumaya, Doktor olmaya teşvik edici ayet ve hadisler var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslammda Tıb okumaya, Doktor olmaya teşvik edici ayet ve hadisler var mı

  Sual: Günümüzde tıp fakültelerine yoğun bir rağbet var ve hekimlik toplumumuzda kutsal meslek olarak algılanmaktadır. Asrı Saadette de hekimler mevcuttu. Peygamber Efendimiz'in (sav) onlar için söylediği bir müjde, hekim olmaya yönelik bir teşviki vb. bir hadisi mevcut mu? Dinimizde bu yönde bir teşvik var mı? Hekim olan birisi ahireti kazanma yönüyle daha avantajlı olur mu? Elbette insan hayatı kurtarmaya vesile olmak büyük bir sevap ancak hekimliğin dinen riskleri var mıdır? ? 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: İslammda Tıb okumaya, Doktor olmaya teşvik edici ayet ve hadisler var mı


  Reklam  Cevap: Tıp ilmi öğrenmek bir toplum için farzı kifayedir.Yani ne kadar din ilimlerini öğretecek hocaya ihtiyacımız varsa aynı derecede doktorlara,mühendislere ihtiyacımız vardır.

  Doktorluğun ne kadar önemli olduğuna şu ayeti delil getirebilirim.Kim bir insanı öldürürse tüm insanları öldürmüş gibidir.Kim de bir insanı yaşatırsa tüm insanları yaşatmış gibidir.İnsanları yaşatma işini ALLAH doktordan başkasına vesile yapmaz.Dolayısıyla bu müjdeye yalnız doktorlar nail olabilir.

  Ama sadece doktorluk mesleği avantajlıdır demek de pek doğru değil.Önemli olan niyettir.Ayrıca populasyondaki her kişinin nişi farklıdır.Bir topluma doktor ne kadar gerekli ise marangoz da ,çöpçü de o kadar gereklidir.Yeterki kişi parasını helal yoldan kazansın ve ALLAH'ı unutmasın.Böyle olduğu müddetçe kişinin çalışması da ibadettir.İbadeti sadece namaz kılmak olarak algılamak yapılan büyük yanlışlardan birisidir.

+ Yorum Gönder
doktor ayet