+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Türban Yerine Peruk Takmak Caiz midir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Türban Yerine Peruk Takmak Caiz midir


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Türban Yerine Peruk Takmak Caiz midir


  Reklam  Cevap: Türban Yerine Peruk Takmak Caiz midir  Diyanet İşleri Başkanlığı üniversitelerde yaşanan türban sorununa karşı getirilen peruk takma teklifine onay vermedi. Başkanlık, türban yarine peruk takmanın kandırmaca olduğunu, bunun ise Peygamberimiz tarafından kınandığını bildirdi.


  Diyanet İşleri Başkanlığı ergenlik çağına erişmiş Müslüman hanımların el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını aralarında dinen evlilik caiz olan erkekler yanında örtmelerinin dinin ana kaynaklarında yer alan ve bugüne kadar da Müslümanlarca dini bir gereklilik olarak görülen bir konu olduğunu belirtti.


  İslam dininin örtünmenin şekli konusunda bir hüküm getirmediği iifade edilen açıklamada, bunu örfe bıraktığı vurgulandı.

  "PERUK BAŞKASINI KANDIRMA AMAÇLI TAKILMAZ"
  Özellikle üniversitelerde yaşanan türban krizi nedeniyle peruk takarak eğitime devam eden kişilerin davranışlarının caiz olup olmadığı yönündeki açıklama şöyle devam etti:
  "Peruk takılmasıyla ilgil olarak Hz. Ebu Bekir'in kızı Esma'dan nakledilen bir hadis-i şerifte Resulullah Efendimiz; başkasının saçını takan ve taktıranı kınamış ise de burada örtünme amaçlı değil, başkalarını kandırma amaçlı olarak peruk takma kınanmıştır."

  Peruk Takmak Haramdır

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Peruk Kullanmak Caiz mi?

  Peygamberimiz (aleyhi ekmelü't-tehaya), ifade buyurduğu hadis-i şeriflerinde kadınların, saçlarına saç eklemelerini, bir başka kadının saçını başlarına koymalarını yasaklamış47, her kadının kendi saçıyla var olmasını istemiştir. Her ne kadar bir mazeret sebebiyle, insan saçı dışında pamuk, naylon vs. nesnelerden yapılan saç benzeri şeylerin kullanılmasına Hanefi Mezhebinde izin verilmiş olsa da48, bunlar da bir örtü ile kapatılacak ve ancak kocaya ve nikah düşmeyen akrabaya gösterilebilecektir. Peruğu saçın üzerine takıp bunu başörtüsü niyetine kullanmayı düşünmek bir yanlışlıktır; çünkü kullanılan peruğun görüntü ve şekil itibarıyla saçtan bir farkı yoktur. Hatta kullanılan peruk, kadını daha da çekici hale getirebilmektedir. Dolayısıyla zaruret halinde bazı zaman ve mekanlarda takılabileceği nazarda tutulsa bile, normal şartlarda peruk takmak caiz değildir.

  _____________________________________________
  47- Buhari, libas 83.
  48- Mevsuatu'l- Fıkhiyyetu'l-Kuveytiyye, "Şa'r" mad., 26/109.
  =============================================
  Kaynak İçin Bakınız: Işık Yayınları, Kadın ve Aile İlmihali, s.425.
  =============================================

 4. melle
  Devamlı Üye
  İslamda eşarp yerine perük takmak caiz değildir

+ Yorum Gönder
peruk takmak ,  örtünün üstüne peruk,  kapalı bayanların peruk takması