+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran kaç sayfadır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran kaç sayfadır

  Sual: Kuranı kerim kaç sayfadan oluşmaktadır kısaca bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuran kaç sayfadır


  Reklam  Cevap: Kuranı kerim kaç sayfadan oluşuyor

  Kur’an-ı Kerim tam olarak 604. sayfadan oluşmaktadır(4 sayfa giriş ve bitiş süslemeleridir normalde 600 sayfa)Kur’an-ı Kerim ana bölümlere ayrılmıştır. Bu ana bölümlere sûre denir. Sûreleri oluşturan cümlelere ise ayet adı verilir. Kur’an’da 114 sûre, 6666 ayet vardır.
  Kur’an’da 30 cüz vardır. Her cüz 20 sayfadan oluşur. Kur’an, Fatiha Sûresi ile başlar, Nas Sûresi ile biter.


 3. Misafir
  Şeybe: 6214, Mısır âlimleri: 6226, Arap dili ve edebiyatında dâhi olan belâgat âlimlerinden Zemahşeri ise; Kur'ân’ın 6666 ayeti olduğunu söylerler. 13. yüzyılın müceddidi kabul edilen Bediüzzaman Said Nursi de 6666 görüşündedir. Fakat günümüzde Kûfelilerin görüşünün kabul görülmesiyle tüm Kuran-ı Kerimler 6236 ayettir.) Kuran-ı Kerim'de kaç ayet olduğu hususunda âlimler arasında ihtilaf vardır. Fakat bu ihtilaf sadece numaralandırma hususunda olup Kurân’ın tümü için her hangi bir ihtilaf söz konusu değildir. Çünkü âlimlerin hepsi Kuran-ı Kerim'in bütünü için ittifaktadırlar.
  Bazı âlimler, bir kısım uzun cümleleri iki-üç ayet saymışken, bazısı tek ayet kabul etmiştir. Yine Şafiî âlimleri besmele-i şerifi, başında zikredilen sure ile bir bütün olarak saydıkları halde Hanefi âlimleri besmeleyi ayrı bir ayet olarak saymışlardır. Sure başlarındaki “Yasin, Ha mim” gibi huruf-u mukattaa için de benzer durum geçerlidir.

 4. Misafir
  Ben soru soruyor farklı farklı cevap soru geliyorum bir soru olucak soru kur an kaç sayfa

 5. Misafir
  Kuranın ayet sayısı belli değilidir çok kişi 6666 ayet diyor ama sen sınavda 6000den fazla de din hacasıda bize öyle demişti

+ Yorum Gönder
kuran kaç sayfa,  kuranı kerim kaç sayfa,  kuranı kerim kaç sayfadır,  kurani kerim kac sayfa,  kuran kaç sayfadır,  kuran kaç sayfadir,  kuran kerim kac sayfa