+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bakarak ve İzleyerek Boşalmak Orucu Bozar Mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bakarak ve İzleyerek Boşalmak Orucu Bozar Mı?

  Sual: Hocam şimdi ben oruc tutarken ne yazık ki nefsime uyarak bakarak ve izleyerek boşaldım. Şimdi de bu sayfada gezinirken sadece yıkanıp orucuna devam edebilirsiniz diyordu herhangi bir yaklaşım olmadan. Ben bunu bilmiyordum kaza gerektirir diye duymuştum. Ben yıkandım fakat orucum bozuldu zannetmiştim. Bunu okuyunca ne yapmam gerektiğini şaştım. Hiçbir yiyecek yemedim, hala orucum. Ama devam mı ediyor etmiyor mu, bozuldu mu bilmiyorum. Oruc tutmaya devam ediyorum. Hatta Ramazan içerisinde 4 kez oldu malesef. Ama hiçbir yaklaşım yok. Diğer 3 gün de aynı şekilde yıkanıp hiç bir şey yemedim orucumu açtım ama hani bozuldu edasıyla. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  Bir de kıldığım namazdan sonra Allah'a bu konu hakkında sığındım, şefaat diledim. Hatta ağladım. Af diledim. Bu işi yaptıktan sonra genelde hele oruçluysam kendimi çok kötü hissederim. Allah'ın affına sığındım. Yaptığımdan çok pişmanım. Hele Ramazan ayında. Kendimi hala çok kötü hissediyorum. Lütfen yardımcı olun. ? 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Cevap: Bakarak ve İzleyerek Boşalmak Orucu Bozar Mı?


  Reklam  Cevap: Kadına bakarken boşalmak orucu bozmaz

  Bakmak yahut düşünmek suretiyle boşalmak, bakmaya ve düşünmeye devam edilirse de orucu bozmaz. Çünkü bu kişide cinsî ilişki yani temas ederek boşalma ne şekil olarak ne de mana olarak bulunmamıştır. Ancak bakmak ve düşünmek suretiyle boşalan kişi günahkârdır.
  Hayrettin Karaman


 3. Misafir
  Ramazanda sadece bakarak elle ve ya başka bişeyle dokunmadan 2 defa ayrı günlerde boşaldım kefaret gerekir mi?

 4. arifselim
  Yönetici
  Yukarıda ayrıntılı biçimde cevap verilmiştir eğer okursak aynı soruları tekrar etmeye de gerek kalmayacak.

  Hiç bir şekilde dokunma sürtünme veya bastırma dahi olmadan boşalma olursa oruç bozulmaz ama gusül almak gerekir. Elbette böyle yapmak günahtır.

+ Yorum Gönder