+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam Miras paylaşımı hakkında, neden kız çocuğu yarım pay alır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam Miras paylaşımı hakkında, neden kız çocuğu yarım pay alır

  Sual: Farklı farklı görüşleri ortaya koyarak bir çok miras paylaşımı yapanları gördüm ancak hiçbirinde Nisa 11. ayette Allah Teala nın açık olarak hükmünü bildirdiği bir kız çocuk yarım hisse alır hükmünü uygulayabileni göremedim. Bir kız çocuk olduğunda yarım hisse alması gerekirken hiçbir durumda bu kız çocuk yarım hisse alamıyor, size sormak istedim; İçinizde bir kız çocuğuna yarım hisse veren bir miras paylaşımı yapabilecek olan var mı?

  Bildiğim kadarıyla peygamberimizin vefatına yakın zamanlarda mezhep imamlarınca kabul edilen görüş Nisa 11. ayette geçen ''veled'' kelimesinin erkek çocuğa dönük olduğudur.

  ''Ömer b. Hattab miras ayetindeki “veled” kelimesini erkek anlamına yorumladı. Bundan dolayı mirasta, ana babanın kız kardeşlerini ölünün kızıyla eşit tuttu ve onlardan her birine mirasın yarısını verdi. Ömer’den sonra dört mezhep alimleri de onu taklit ettiler'' şeklinde aktarılan bir rivayet vardır,

  bununla birlikte dönemin ileri gelen hanefi alimi Ebu Bekr el-Cassas'ın eserlerinden birinde ölenin çocuğu(veled) varsa geriye bıraktığı maldan ana babasından her birine altıda bir vardır'' ayeti kelimesindeki veled ile ilgili olarak üzerinde ittifak edildiği gibi buradaki veled erkek çocuktur'' diyor.

  Sorumu tekrar sorarsam, içinizde Nisa 11. ayette geçen veled kelimesini erkek çocuğa dönük olmadan bir kız çocuğuna yarım hisse alır hükmünü uygulayabilecek olan var mı?

  Allah'ın selamı üzerinize olsun. ? 2. Ahmet
  Devamlı Üye

  Cevap: İslam Miras paylaşımı hakkında, neden kız çocuğu yarım pay alır


  Reklam  Cevap: Miras konusunu, kitap ve sünnete bakıp anlayacak kişiler MÜÇTEHİTLERDİR
  Siz bir fıkıh kitabını açın orda kimin payı ne kadar hepsi yazılı.. isterseniz "İslam fıkhı ansiklopedisi, Vehbe zuhayli" adlı eserden delillerini bulabilirsiniz.

+ Yorum Gönder