+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsanları daha çok ibadete teşvik etmek için hadis uydurmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsanları daha çok ibadete teşvik etmek için hadis uydurmak caiz midir?


 2. mum
  Administrator

  Cevap: İnsanları daha çok ibadete teşvik etmek için hadis uydurmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Hangi iyi niyet olsa dahi hadis uydurmak caiz değildir.

  HZ.Peygambere yalan isnad etmek -Hadis uydurmak |

  Konuyla ilgili hadisler  Bir kimse kasden Benim üzerime yalan isnad ederse, Cehennemin iki gözü arasında yerini hazırlasın. Dediler ki: “Ya Resulallah Senden hadis naklediyor amma ziyade ediyor ve eksiltiyor.” Buyurdu ki: “Benim size kastım bu değildir. Benim kastım, müslümanlığa leke atmak maksadı ile yalan hadis nakledenler içindir. Dediler ki: “Cehennemin gözü de var mı?” Buyurdu ki: “Evet, Siz onu şöyle söylerken işitmediniz mi?” “Cehennem onları uzaktan gördüğünde” mealindeki ayeti duymadınız mı? O onları iki gözü ile görmez mi? buyurdu.


  Benden sonra yakında bir kavim gelecek, benim hadisimden soracaklar. Onlara ancak ezberlediklerinizi söyleyiniz. Kim kasten bana yalan isnad ederse cehennemde yerine hazırlansın.

  Benden bir ayet (veya hadis) olsun tebliğ edin. Beni İsrailden de söyleyin. Yalnız Bana, bilerek yalan isnad eden kimse Cehennemde yerini hazırlasın.


  Siz mansur ve muzaffer olacaksınız. İsabetli yol üzerindesiniz. Siz ganaime, şarkla garbın futuhatına erişeceksiniz. Sizden herhangi biriniz buna ulaşırsa, Allah’tan korksun. (Takvayı elden bırakmasın) Emr-i bil maruf, nehy-i anil münker yapsın ve sılai rahimde bulunsun. Akrabalık bağlarını birleştirsin. Kim kasten Bana yalan isnad ederse ateşteki yerine hazırlansın.


  İftiracıların iftiracısı o kimsedir ki, Benim söylemediğimi “söyledi” der. Rüyada görmediğini de “gördüm” der. Ve bir de babası olmadığı halde “filanın oğluyum” der.

  (1) , Baba-3, HZ.Peygambere yalan isnad etmek -Hadis uydurmak, Rüya-18

+ Yorum Gönder