+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 13 yaşında çocuk oruç bozarsa kaza mı kefaret mi gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  13 yaşında çocuk oruç bozarsa kaza mı kefaret mi gerekir


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: 13 yaşında çocuk oruç bozarsa kaza mı kefaret mi gerekir


  Reklam  Cevap: Şafii mezhebine göre bilerek yeyip içmek orucu bozar, ama bunun için keffaret gerekmez. Ancak böyle bilerek yeyip içen kimsenin, günün kalan kısmını oruçlu geçirmesi ve ayrıca bir gün kaza etmesi gerekir.

  hanefi mezhebinde hem kefaret hemde kaza geretirir

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı jerusselam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Şafii mezhebine göre bilerek yeyip içmek orucu bozar, ama bunun için keffaret gerekmez. Ancak böyle bilerek yeyip içen kimsenin, günün kalan kısmını oruçlu geçirmesi ve ayrıca bir gün kaza etmesi gerekir.

  hanefi mezhebinde hem kefaret hemde kaza geretirir
  Yaşı belirterek sormasının sebebi ergenliğe girip girmeme olayından dolayıdır.Eğer oğlunuz ergenliğe girmişse Hanefiye göre kefaret gerekir.Ama ergenliğe girmediyse kefaret gerekmez.

 4. Misafir
  sabah sahura kalktım ezan okunduğunda niyet eddim öğlen hoca oruç geçersiz dedi ben bozdum kefaret ödicekmiyiz

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  bozdum kefaret ödicekmiyiz
  hayır kefareti yoktur ama oruç imsakla başlar, ezan ile değil

 6. Misafir
  Efendim ben bir günahı uzun süre işledim. Sonra yemin ederim ki bu gunahi tekrar işlemeyeceğim dedim. Ama yine işledim. 15 ten küçüğüm bu günahı ana babama da söyleyemiyom. 3 gün ard arda oruç tutacam deyince okulun var diyorlar. Hocam bi el atın bu sefer gerçekten pişman oldum. Bir daha yapmicam inşallah ama bilmiyorum hep kafama takiliyor. Derslerim de var bana bi yardım edin lütfen.

 7. arifselim
  Yönetici
  İlk önce para olarak kefaretini çıkarmalısın eğer gücün yetmiyorsa oruç tutulur. Bu durumda ailen izin vermiyorsa ilk fırsatta bu orucu tutmalısın.

+ Yorum Gönder
13 yaşındaki çocuk orucu bozarsa günahı nedir ,  12 yaşındaki çocuklar orucu kaza etmelimi