+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şeytan, Adem ile Havva annemizi nasıl ve nerde kandırdı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şeytan, Adem ile Havva annemizi nasıl ve nerde kandırdı?

  Sual: Ilk insalar yaratıldığında Allah onlara secde edilmesini söylemişti şeytan hariç hepsi (melekler ve cinler) secde etmişti. Bunun üzerine de şeytan cennetten kovulmuştu. Daha sonra Adem ile Havva cennete gönderilmişti. Allah onlara bi ağaçtan uzak durmalarını söylemişti. Ama şeytan gelip onları kandırmış ve ağaca yaklaştırmıştı. Peki şeytan cennetten kovulduğu halde nasıl gelip Adem ile Havva'yı kandırabildi? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Şeytan, Adem ile Havva annemizi nasıl ve nerde kandırdı?


  Reklam  Cevap: Hasan Basri Hazretleri demiştir ki: “Yüce Allah’ın vermiş olduğu bir kuvvet ile, şeytan yerden göğe veya cennete vesvese ulaştırabilmiştir.”

  Bazı tefsirciler şöyle der: “Adem ve Havva, bazen cennetin kapısına yakın gelirler, Şeytan da dışardan gözetir, yaklaşırdı; vesvese bu şekilde meydana geldi.”

  Şeytanın cennetten kovulması, dışarıdan vesvesesini ulaştırmasına engel olmayacağından, bu konuda bir zıtlığın olmayacağı sonucuna varabiliriz. Allah, imtihan gereği olarak, şeytanın vesvesesini Hz. Adem aleyhisselama işittirmiştir.

+ Yorum Gönder