+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tokiden ev almak fazie bulaşmak mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tokiden ev almak fazie bulaşmak mıdır?

  Sual: Sekamun aleykum arkadaslar tokiden ev almayi dusunuyorum faize bulasmis oluyormuyum ev almak zaten cok zor faizsiz imkansiz nerdeyse en uygunu bence.hayirli ise olsun ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Tokiden ev almak fazie bulaşmak mıdır?


  Reklam  Cevap: Tokiden ev almak fazie bulaşmak mıdır?  kendine fetva arama faizin ufağıda büyüğüde aynıdır İncelediğimiz kadarıyla toplu konut idaresinin çeşitli sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerin bir kısmı faizli, bir kısmı da faizsizdir. Mesela banka kredisi kullandırılıp faize bulaşma söz konusu olabilmektedir.
  Faiz, her müslümanın kesinkes uzak durması gereken bir haramdır. Faizi bireyin, kurumun veya devletin vermesi veya alması hükmü değiştirmez. Bu nedenle TOKİ’den av almak istenilirse, sistemin çok iyi incelenmesi gerekir. Mesela ev yüz bin liraya satın alınıyor fakat ödemeler beş senede bitecek diye toplam fiyat yüz beş bin liraya çıkıyorsa, bu beş bin lira faizdir.
  Taksitli satışları faizle karıştırmamak gerekir. Bir kimse bir evi peşin yüz bin, vadeli yüz beş bin liraya satabilir. Buradaki vade farkını faiz olarak değerlendirmek yanlıştır. Burada söz konusu olan peşin satıştaki kar oranı ile vadeli satıştaki kar oranının farklı olmasıdır.
  Ayrıca ödemelerin belli bir döneminde memur maaş zammı katsayısı oranınca taksitlere zam yapılması da faize girmez. Burada alacağın enflasyondan zarar görmesinin önüne geçilmek istenmektedir. Belli bir oran şart koşulmadığı için bu faiz olmaz. Çünkü eğer enflasyon olmazsa, bu halde bir artış da söz konusu olmayacaktır. Faizde ise her durumda baştan belirlenmiş oranda bir fazlalık söz konusudur.

  Özetle söz konusu kurumun farklı sistemde ev satışı bulunmaktadır. Yukarıda izah ettiğimiz şekilde faize bulaşma söz konusu olmadıkça, TOKİ’den peşin veya taksitle ev almak caizdir.

+ Yorum Gönder