+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Trafik Kul Hakkı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Trafik Kul Hakkı

  Sual: Selamun Aleyküm , trafik sıkışık iken bekleyen araçların solundan geçip önlerine geçmek ve devam etmek kul hakkına girer mi ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Trafik Kul Hakkı


  Reklam  Cevap: TRAFİK VE KUL HAKKI  Trafik kurallarına uymamak kul hakkını ihlal etmektir. Araçları yaya kaldırımlarına park etmek, gereksiz yere korna çalarak bebek, hasta ve yaşlıları rahatsız etmek, trafik ışık, işaret ve levhalarına zarar vermek, uykusuz ve yorgunken araç kullanmak, bakımsız araçlarla trafiğe çıkmak, aşırı hız veya hatalı sollama yaparak bırakın kaza yapmayı, başkalarının korkmasına, ürkmesine veya tehlike atlatmasına yol açmak bile kul hakkını ihlaldir. Oysa “Yürüyüşünde ölçülü ol” buyuran Rabbimiz, kul hakkıyla huzuruna gelinmesini asla istemez. Sevgili peygamberimiz “İbadetlerini yaptığı halde kul hakkı yüzünden, ahirete eli boş çıkacak kimseleri gerçek müflis” olarak nitelendirmiştir. Polis uyarısı ve trafik cezasından ziyade işin bu yönünü düşünmeliyiz. Trafik güvenliğini sağlamakla görevli devlet kuruluşlarında çalışan kişilerin de kul hakkı bilinci ile, boş vermişliğe kaçmadan ve kimseye ayrıcalık tanımadan yetki ve sorumluluklarını yerine getirmelidirler.
  “İnsanlara eziyet veren yoldaki bir taşı kaldırmayı” imanın gereği sayan bir dinin ve hayvanların açlıktan ölmemesi için vakıflar kuran bir kültürün mensuplarına trafik kurallarını çiğneyerek kendilerinin ve insanların can ve mallarını tehlikeye sokmak hiç yakışmaz.
  Ortak aklın, uzun araştırmaların ve deneyimlerin sonucunda ortaya çıkan trafik kurallarına uymak hem insanlık ve vatandaşlık görevi hem de Müslüman olmamızın gereğidir.
  Yüce Rabbimiz cümlemizi kendisine hayırlı kul, Resülüne hayırlı ümmet ve Allah’ın yarattıklarına zarar vermekten sakınan hayırlı bir Müslüman kılsın.


+ Yorum Gönder