+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaza Namazı Hakkındaki Hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza Namazı Hakkındaki Hadisler

  Sual: Kaza Namaz Hakkında Hadisler

  Namazi kazaya birakmak diye bir sey olmadigini soyluyorlar bunu acar misiniz lutfen
  Ayrica peygamber efendimiz (s.a.s) bir kez sabah namazinda uyuya kaldigindan ve hendeksavasinda unuttugndan kilamamstir ve dini bir sitede okudum peygamber efendimiz (s.a.s) uyuyup kalma isini kim yaparsa o namazi uyaninca kiliversin ve ertesi gun namazivaktinde kilsin demis bunun dogrulugu nedir ? Burda yazana gore sabah namazina kalkamadm diyelim uyandim saat 9 namazi o zaman kilabilirm ertesi gun vaktinde kilmakla beraber.. Yardimci olur musunz kafam karisti cunku ? 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Kaza Namazı Hakkındaki Hadisler


  Reklam  Cevap: Namazı kazaya bırakma şu şekilde yoktur. Normalde kaza namazıyla kastedilen bir müslüman o vaktin namazını gerçekten kılmaya imkan bulamadığından(uyuyup kalma da buna dahildir) onu kaza etmesidir.
  Diğer türlü kaza ise kişi namazı kılma şansı var ama tembellikten ya da geçersiz bir bahaneden ötürü kılmazsa, o namazı terk ettiğinden büyük bir günah işlemiş olur. Yani kazaya bırakma hakkı yoktur. Namazı kazaya bırakmak yoktur ile kastedilen budur. Ama yine de bir tevbe eder gibi Allah affeder niyetiyle o kılmadığı namazların da kazasını kılması gerekir.

 3. Misafir
  ALLAH razi olsun .. Rahatladim ve ogrenmis oldum tesekkur ederim

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kişi 5 vakit namazını ister mazeret ile ister mazeretsiz kilmadığında kaza etmesi gerekir.
  4 Mezhebe göre durum aynıdır.

  Mazeretsiz kalmadığı namazlardan dolayi büyük günah işlemiş olur ve yine kazası gerekir.

 5. Misafir
  Evet bende boyle biliyordum zaten ama bazi sitelerde kaza namaziyla alkali degsk syler yaziyo yine aradigimi burda bulabiliyorum ALLAH m sizden razi olsun..

+ Yorum Gönder