+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zahiri mezhebinde abdest ve guslün farzları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zahiri mezhebinde abdest ve guslün farzları


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Zahiri mezhebinde abdest ve guslün farzları


  Reklam  Cevap: Zahiri mezhebinde abdest ve guslün farzları nedir?
  Zahiri mezhebine göre, abdestin farzları şunlardır:

  Niyet etmek, yüzü yıkamak, kolları (dirsekler dahil değil) yıkamak, başı (bir parmak kadar da olsa) veya başta bulunan sarık ve baş örtüsünü meshetmek, ayakların/üstünü ve altını elle ovalayarak yıkamak (bk. İbn Hazm, el-Muhalla, Beyrut, ts. 1/90, 301-303), burnu yıkamak(a.g.e, 1/296)

  Ham abdest hem de gusülde yıkanması gereken yerlerde bir iğne ucu kadar kuru kalırsa olmaz(a.g.e, 1/310). Ayette geçtiği üzere sıraya göre abdest almak da farzdır(a.g.y).

  - Guslün farzları, başı ve bütün bedeni yıkamaktan ibarettir(a.g.e, 1/249-250). Ağzı yıkamak, burna su vermek gusül için farz değildir(bk. a.g.e, 1/296).

  - Zahiri mezhebinin önemli fıkıh kaynağı olan el-Muhalla’da abdest veya guslün sünnetlerine rastlayamadık. Zaten bu kitabın, diğer fıkıh kaynaklarında olduğu gibi, bir konunun aynı yerde işlendiği bir sistematiği yoktur.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Bende diyorum Zahiri Mezhebiyle ilgili bu bilgi nerden bulunmuş.Geçen haftalarda ben sormuştum bu soruyu geçte olsa araştırıp cevap yazmışlardı.Demek soruyu sorarken herkes görebilir diye işaretlemişim.

  Emeğe saygı duymak lazım.Kaynak Sorularla İslamiyet diye belirtirsen iyi olur.

+ Yorum Gönder