+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Günahkarlar Cehennemden Sonra Cennete Girecekler mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Günahkarlar Cehennemden Sonra Cennete Girecekler mi?


 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Günahkarlar Cehennemden Sonra Cennete Girecekler mi?


  Reklam  Cevap: Ne kadar günahı olursa olsun kalbinde zerre imanı olan cehennemden çıkıp cennete girer. Burda mesele ölüm anında imanı kurtarmaktır.

 3. mum
  Administrator
  İman ile ölen herkes cehennemden çıkacak ve cennete girecektir.
  İlgili hadis şöyledir


  Ebu Said'den: Resulullah (sav) buyurdular ki:"Hakkıyla cehennemlik olan cehennemlikler var ya, onlar cehennemde ne ölürler ne de yaşarlar. Lakin günahları -yahut hataları denmiştir- sebebiyle ateşe duçar olan bir kısım kimseler vardır ki, ateş onları tamamen öldürür. Yanıp kömür olduktan sonra, kendilerine şefaat edilme izni verilir. Böylece grup grup getirilirler ve cennet nehirlerine dağıtılırlar. Sonra: "Ey cennet ehli! Bunların üzerlerine su dökün" denilir. Bunlar, sel yatağında biten bir ot gibi yeniden biterler."[Müslim, İman 306, (185)]

 4. Kaan Aykas
  Üye
  Bu soruya bide ayetlerden yorum getireyim de kafalarda soru işareti kalmasın.Kuranı baştan sona okuyanlar görürler ki cennetten cehenneme geçiş söz konusu değildir.Ancak cehennemden de cennete geçiş şeklinde açık bir ibare yer almaz.Bu yüzden hadislere başvurulur ama kuranda yazmadığı için devamlı bir soru işareti zihinleri meşgul eder.Neyse Kurana bakacak olursak,

  HUD SURESİ
  106 - Talihsizler ateştedir. Onlar orada sızlayıp inlerler.
  107- Onlar, gökler ve yerler durdukça orada ebedî olarak kalacaklardır. Ancak Rabbinin dilemesi başka. Şüphesiz Rabbin istediğini yapandır.

  Burada talihsizler (şaki olanlar,mutsuz olanlar bahtsız olanlar) : "Ellezine Şekü " şeklinde ifade edilmiş olup "kafir " şeklinde ifade edilmemiştir.Bunun sonucunda da cehennemdeki "Ellezine Şekü " ler 2 gruba ayrılır.1. si inkarcılar (şirk koşanlar,putperestler,kafirler,imansızlar) 2. grup ise günahları ağır basan inananlar. Zaten Kuranın içinde Rabbimiz defalarca şirk koşanları asla affetmeyeceğini söylüyor.Rabbimizin ayetlerde aleni şekilde günahkar inananın cehennemde bir süre kaldıktan sonra cennete gideceğini söylememesinin sebebi inananların yasaklardan,günahlardan uzak durması,içten/dıştan pazarlık yapmaması gibi sebeplerden ve ilave olarak Rabbimizin dilemesi hariç diyerek cehennemden cennete geçişin mümkün olduğunu ifade ediyor.

 5. Kaan Aykas
  Üye
  Unutmadan Hud 108. ayeti de anlatayım da 106,107 yi okuduktan sonra 108 i okuyanların kafası karışmasın.
  HUD 108 : Mutlu olanlara gelince, gökler ve yerler durdukça içinde ebedî kalmak üzere cennettedirler. Ancak Rabbinin dilemesi başka. Bu, onlara ardı kesilmez bir lütuf olarak verilmiştir.

  Burdan anlaşılan da şudur ki tartıda sevabı fazla, günahı az gelen inanan cennete gittikten sonra rabbimiz dilerse cennetteki mertebesini günahı daha da az olanların mertebesine yükselteceğini söylüyor.

+ Yorum Gönder