Konusunu Oylayın.: Visal orucu haram mı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Visal orucu haram mı
 1. 04.Mayıs.2014, 01:20
  1
  Misafir

  Visal orucu haram mı


  Visal orucu haram mı Mumsema Visal Orucu haram ise, neden bazı evliyalar tutuyor? Nefse zulüm değil mi?


 2. 04.Mayıs.2014, 01:20
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Visal Orucu haram ise, neden bazı evliyalar tutuyor? Nefse zulüm değil mi?

 3. 11.Mayıs.2014, 16:24
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Visal orucu haram mı
  Değerli kardeşimiz. Visal orucuyla ilgili olarak Allah Rasûlü (sav)'nden rivayet edilen hadisler mevcuttur. Fakihler bu hadislerden istidlal ile visal orucunun hükmünü ortaya koymuşlardır. Ancak hadislerin farklı yorumu neticesinde değişik görüşler ortaya çıkmıştır.

  Hz. Peygamber (s.a.s) visal orucunu yasakladığında ashâb-ı kirâm: "Yâ Rasûlullah! Ama sen visal orucu tutuyorsun" dediklerinde Hz. Peygamber: "Ben sizin gibi değilim. Çünkü ben Rabbim tarafından doyurulur ve sulanırım" buyurmuştur (Müslim, Siyam, 56, 57). kısaca müslümanlara düşen vazife Allah'ın Kur'ân-ı Kerîm'de bildirdiği ve Allah Rasûlünün de açıkladığı üzere ifrat ve tefritten uzak olarak orta yolu tutarak hareket etmesidir. 4. 11.Mayıs.2014, 16:24
  2
  Moderatör  Değerli kardeşimiz. Visal orucuyla ilgili olarak Allah Rasûlü (sav)'nden rivayet edilen hadisler mevcuttur. Fakihler bu hadislerden istidlal ile visal orucunun hükmünü ortaya koymuşlardır. Ancak hadislerin farklı yorumu neticesinde değişik görüşler ortaya çıkmıştır.

  Hz. Peygamber (s.a.s) visal orucunu yasakladığında ashâb-ı kirâm: "Yâ Rasûlullah! Ama sen visal orucu tutuyorsun" dediklerinde Hz. Peygamber: "Ben sizin gibi değilim. Çünkü ben Rabbim tarafından doyurulur ve sulanırım" buyurmuştur (Müslim, Siyam, 56, 57). kısaca müslümanlara düşen vazife Allah'ın Kur'ân-ı Kerîm'de bildirdiği ve Allah Rasûlünün de açıkladığı üzere ifrat ve tefritten uzak olarak orta yolu tutarak hareket etmesidir.

+ Yorum Gönder