+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Süfyan kimdir? Deccallerden biri midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Süfyan kimdir? Deccallerden biri midir?


  Reklam  Cevap: Süfyan kimdir? Deccallerden biri midir?
  Evet, Süfyan unvanını taşıyan bir şahıs da deccallerden biridir.*
  Ancak, bu unvanın daha çok İslam deccalı için kullanıldığı belirtilmektedir.
  *Bu unvanın gerçekten bir şahsın “soyadı” gibi açıkça kullanması gerekmez. Önemli olan, İslam deccalının vasıflarını taşıdığı görülen bir şahsın tam da “Süfyan” olduğunun bilinmiş olmasıdır.
  *Mahiyeti ise: Sahih hadislerde bildirildiğine göre âhirzamanda gelecek ve ümmete karanlık günler yaşatacak, şeâir-i İslâmiyeyi tahribe çalışacak dehşetli ve münafık bir şahıstır." (Kenzü'l-Ummal, 11/125; İsmail Hakkı, Ruhu'l-Beyan, İstanbul, 8/197)
  *Tabii ki, ne deccalı ne de süfyanı herkes tanımaz, onların deccal olduklarını bilemez. Bunlar, ancak büyük bir iman şuuru ve bu şuurdan kaynaklanan iman ferasetiyle bilinebilir. Aksi takdirde sırr-ı imtihan bozulur. Çünkü hadislerde haber verilen 30 kadar deccaller ve özellikle ahirzamanda en büyük deccalı ve bu iki deccalden biri olan süfyanı herkes tanısa, bu takdirde hiç kimse onların arkasından gitmez. Bu ise, İslam dininde önemli bir imtihan kuralı olan “akla kapı açılır, ihtiyarı/özgür seçme hakkı elinden alınmaz” prensibine aykırıdır. Akla“zorunlu isitkamet” göstermek imtihan sırrına aykırıdır.*
  *

+ Yorum Gönder