+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Uzun boylu olanlar ahmak, kısa boylu olanlar fitnecidir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Uzun boylu olanlar ahmak, kısa boylu olanlar fitnecidir

  Sual: iyi gunler dilerim hocam benim bi sorum olacakti. bazi insanlar diyorlarki. uzun boylular ahmak (zeka geriliği ) olurlar. bu gorüş sizce gercekten dogru mu yoksa genelleme yapmak yanlis mi ? tesekkurler.

  "Uzun boylu olanlar ahmak, kısa boylu olanlar fitnecidir." ifadesini nasıl anlamalıyız? Ben uzun boylu biriyim, bazen bazı kişiler bu sözü bana söyleyip ahmaklığımı ima ediyorlar. Bu da zoruma gidiyor. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Uzun boylu olanlar ahmak, kısa boylu olanlar fitnecidir


  Reklam  Cevap: "Uzun boylu olanlar ahmak, kısa boylu olanlar fitnecidir." ifadesi doğru mudur, nasıl anlamalıyız?


  İnsan fizyonomisinden, onun yüz hatlarından ve bir kısım davranışlarından hareketle karakter tahlilinde bulunan ‎ilm-i kıyafet uzmanları, bize göre gaybî sayılan pek çok hükümlerde bulunurlar. Meselâ; “Kim ki saçı sert olur, ‎aklıyla cüret olur.” yani atılgan davranır, aklına gelen her şeyi yapar ve biraz da kendini üstün görür. Ne var ki, bu ‎tiplerin çoğu kez aynı karakteri sergilemedikleri de bir gerçektir. Hatta araştırıldığında bu tip insanların çok iyi bir ‎terbiyecinin tezgahından geçtikleri ve kendi özel duygularını baskı altına aldıkları sürece çok iyi birer örnek ‎sergiledikleri de görülmüştür. ‎

  Diğer bir husus da, bir insanın saçı sert olup aklına estiği gibi davranması onun bir yanı olabilir; ama onun faik ‎bir yanı vardır, bu olumsuz hususu nötralize edebilir. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki kıyafetnâmeye göre ‎gözleri çukur olan kimse kibirli kabul ediliyor; ama alnı geniş olan da mütevazi; şimdi bu iki durum bir insanda ‎mevcut ise, bunlardan biri diğerini tesirsiz kılacağından hüküm vermede biraz zorlanacağız demektir. Bu itibarla ilm-‎i kıyafetle meşgul olanlar, bazı şeylere şerh koyma ve yeni hükümler icat etme mecburiyetini hissetmiş, istisnalara ‎büyük yer vermişlerdir. Meselâ, uzun boylular hakkında hüküm verirken Hz. Ömer (ra) gibileri istisna etme lüzumunu ‎duymuş ve:

  “Bütün uzun boylular ahmaktır, Ömer müstesna; kısa boylular da fitnecidir, Ali müstesna.”

  şerhini ‎düşmüşlerdir. Aslında Hz. Ömer (ra) ile birlikte Hz. Halid (ra), Hz. Abbas (ra) gibi dünya kadar uzun boylu sahabi olduğu gibi, ‎İbn Mes’ud, Enes, Ebû Musa (ra) gibi bir hayli de kısa boylu sahabi vardır.

  Kaldı ki günümüzde bir hayli uzun boylu ‎ahmak olmayan, kısa boylu fitneci olmayan insan vardır. Ben öyle uzun boylu insanlar gördüm ki, uçağın tavanına ‎başı değmesin diye, eğilerek yürüyordu. Yine bir arkadaşın ifadesiyle, normal arabalara sığmadığı için özel araba ‎içinde yolculuk yapma mecburiyetinde olan akıllı insanlar varmış. Aynı şeyleri kısa boylular için de düşünebiliriz. ‎Zaten kıyafetçiler de, “Bütün kısa boylular fitnecidir, ama Ali hariç.” kaydını düşmüşlerdir.

  Hz. Ali (r.a), Hz. Ömer ‎‎(r.a)’e göre kısa boyludur, ancak dünya kadar kısa boylu vardır -yukarıda da geçtiği gibi- bunların çoğu da fitneci ‎değildir. Hatta bunlardan bazıları, Allah Resûlü (asm)’nün ifadesiyle, Allah indinde öyle bir değeri haizdir ki, ‎ağırlığınca altın verilse, onun bedeli sayılmaz.

  Ne var ki ta’mim etmeme kaydıyla, bütün bunlar uydurma şeyler de ‎değildir. Yanlış olan, bir insana, kıyafet ilminde şöyle deniyor diye, sadece bir uzvundan dolayı hakkında hüküm ‎vermektir. Bu durum hem o ilme karşı saygısızlık, hem de suizanna kapı aralaması açısından mahzurludur. ‎Onun için bu kriterleri herkesin kullanması doğru değildir. Bu ilimde doğru tespitlere ulaşmak, ancak erbab-ı firaset ‎için söz konusudur. Allah Resûlü (asm),

  “Mü’minin firasetinden sakının. Çünkü o Allah’ın nuru ile bakar.”(Tirmizî, Tefsîru sûre, 15/6)

  buyurarak ‎buna farklı bir açıdan işaret eder.


+ Yorum Gönder