+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Birine imansız demek dinden çıkarır mı?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Birine imansız demek dinden çıkarır mı??

  Sual: selamün aleyküm arkadaşlar birine imansız,ahlaksız vb. şeyler kullanmak bizi dinden çıkarır mı? lütfen yardımcı olurmusunuz?? ? 2. Duha
  Edep ya hu!

  Cevap: Birine imansız demek dinden çıkarır mı??


  Reklam  Cevap:

  esselamu aleykum kardesim.

  Dünya hayatında bir insan için birinci derecede lazım olan şey imandır.Her insan iman etmek ve bu imanı ahirete götürmekle mükelleftir.Bunun içinde,bütün iman edenlerin bazı hassasiyetlere dikkat etmesi icap eder.

  Bir kimsenin imanını devam ettirebilmesi için Mukaddeseta;yani dinin mukaddes saydığı şeylere hürmet etmesi ve onu şakayla bile olsa hafife almaktan kaçınması lazımdır.Putperest kafir demektir ki,bir Müslümana kafir,veya bir kafire Müslüman demek insanı dinden çıkarır,küfre götürür.Bunun şakası da ciddisi de olmaz.

  Bu gaflette bulunan kimsenin bir daha yapmamak üzere,tevbe-i nasuh ile hemen tevbe ve istiğfar edip,Kelime-i şehadet getirerek imanını tazelemesi icap eder.

  Bir kişi şakayla bile olsa arkadaşlarına takılmak için kafir, putperest gibi kelimeler kullansa o kişi DİNDEN çıkar! Bunu bilmeyerek söyleyen kişi öğrendiğinde TEVBE etmeli. ve bir daha söylememelidir. Bile bile ısrarla bu tarz kafir, putperest demeye devam ederseniz. Allah ve Kuran inancınızı tekrar sorgulamanız lazım..

  Münafık kelimesi ise farklı birşey. Bir kişiye münafık deseniz sizi dinden çıkartmaz. Fakat dememek en güzelidir.! Eğer münafık olduğuna dair alamet varsa sorun yoktur. Fakat münafık olmadığını bile bile münafık derseniz iftira atmış olursunuz.


 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Müslüman Müslümana kafir derse hükmü nedir?

  Rasulullah (asm) buyurdular:

  "Herhangi bir kimse, din kardeşine "Ey kafir!" derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (Müslim, 1/319)

+ Yorum Gönder
imansız ne demek