+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adet bitimi kahverengi kan Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adet bitimi kahverengi kan

  Sual: adet dönemim normalde dün 8. gününde bitiyordu ama doğum kontrol hapını yeni bıraktığım için dün de hafif bir lekelenme vardı. o yüzden bugünü bekledim. akıntı yeşildi ama normalde de yeşil akıntım oluyor. adet bitiminde gusül almadan önce ilişkiye girilip sonra ikisi için bir gusül yeter diye okumuştum bir yerde. bu nedenle eşimle ilişki oldu ve öyle gusül aldım.

  sorularım şunlar:
  1.adetim tam bitmiş sayılır mı yoksa yeşil akıntı varken yani hayız şüphesi varken ilişki yanlış mı
  2. adet için gusül alıp sonra ilişkiye girip tekar mı gusül alınmalıydı
  3.öğleden sonra ilişki olursa bebek şaşı olur yazıyor bir yerde de. hamile olursam bebek şaşı olur mu
  4.ikindi ezanına yakın bir vakitte ilişki oldu. banyoya yeni girdiğimde ezan okundu sanırım. haram olur mu. hamilelik olursa bu durumun bebeğe zararı olur mu ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Adet bitimi kahverengi kan


  Reklam  Cevap: adet bitiminde kahverengi kan gelmesi

  Adet Döneminden Sonra Gelen Kahverengi Akıntı


  Vajinal akıntı adet döneminin bir parçasıdır. Akıntının görüntüsü ve anlamı adet döngüsünün her evresine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Yumurtlama evresinden önce adet döngüsünün başında, mukus üretimi zirvededir, yumurtlama sonrasında ise yaklaşık yüzde 30 daha fazladır.
  Vajinal akıntı adet döneminin bir parçasıdır. Akıntının görüntüsü ve anlamı adet döngüsünün her evresine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Yumurtlama evresinden önce adet döngüsünün başında, mukus üretimi zirvededir, yumurtlama sonrasında ise yaklaşık yüzde 30 daha fazladır. Adet döngüsüne geçiş safhası olduğundan kişinin endişelenmesine gerek olmayan renksiz bir akıntıdır. Ama vajinal akıntının renginde ufak değişiklikler varsa durum değişir.
  Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntıdan şikayet eden birçok kadın vardır. Bu da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İşin doğrusu adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı her zaman kritik bir durumun belirtisi veya endişe nedeni değildir. Tümüyle sağlıklı bir kadının adet dönemi sırasında, öncesinde ve sonrasında kahverengi akıntı yaşaması ihtimali vardır. Adet sonrası leke şeklinde olabildiği gibi yoğun da olabilen kahverengi akıntının sebeplerinin neler olduğuna bir bakalım.
  Adet dönemi sonrası kahverengi akıntı her zaman bir endişe nedeni değildir, çünkü geciken adet dönemi, adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı veya koyu kahverengi bir akıntıya da yol açabilir. Çoğu zaman adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı endometriyal (her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlayan rahim mukozasıdır) dokularla ilgilidir. Daha eski dokuların artıkları, rahmin temizlenme süreci olarak adlandırdığımız eskilerinin atılıp daha yenilerinin gelmesiyle kahverengi akıntıya neden olabilir.
  Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı, derinlikli bir muayeneyi gerektiren, üreme sisteminin içeride herhangi bir parçasına gelen bir tür hasar belirtisi anlamına gelmekte olup rengi farklılaşmış kandır. Rahmin yüzeyinin ve aynı zamanda rahmin ağzının yaralanması, yıkımı veya polipler yüzünden olabilir. Her kadının son adet döneminden sonraki 3 ile 4 hafta arası kahverengi akıntı sorunu yaşaması ihtimali vardır. Bu akıntı implantasyon kanamasının işareti ve aynı zamanda gebeliğin ilk işareti de olabilir.
  Adet dönemi sonrası kahverengi akıntıya yol açabilecek bazı ciddi nedenler ise daha önceden bir tıbbi müdahale gerçekleştirilmediyse kendini açığa vuran sağlık sorunlarıdır. Bu sağlık sorunları tekrarlayan mantar enfeksiyonu, aynı zamanda PID olarak da bilinen pelvik inflamatuar hastalığı, bakteriyel vajinozis, rahim ağzı kanseri, belsoğukluğu, vajinal siğiller gibi cinsel yolla bulaşan birçok hastalık gibi yaygın bir çeşitlilik gösterebilir. Menopoz öncesi ve menopoz gibi adet döngüsünün birçok safhası da bir uyarı işareti olarak adet dönemi sonrasında kahverengi akıntıya neden olabilir.
  Adet döneminden sonra sadece kahverengi akıntıyı gözlemleyerek sorunun kökünü bulamayabiliriz. Yine de burada yapılabilecek tek şey vajinal akıntının süresini takip etmektir. Daha önce de belirtildiği gibi eğer bu akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanıyorsa o zaman belli bir zaman içinde durması gerekir. Eğer öyle değilse jinekolog ile görüşmek, sorunun kaynağını bulmak ve kahverengi akıntının tedavisini yaptırmak en iyisidir. Eğer sebep ciddiyse o zaman kahverengi akıntıya kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, sık aralıklarla tuvalete çıkma, iştah kaybı, disfonksiyonel üterin kanama, vajina içinde yanma hissi, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon gibi birçok başka belirti de eşlik edebilir.
  Yukarıda bahsi geçen belirtiler hiçbir zaman küçümsenmemelidir ve herhangi bir yıkım yaratmadan önce meseleyi rahatça konuşmak ve çözüme kavuşturmak için kişi vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Adet döneminden sonra oluşan kahverengi akıntının tedavisi sebebine uygun olarak yapılmalıdır. Bir jinekologun sorunu ortadan kaldırmak için önerebileceği çeşitli basit tedaviler vardır. Beslenme değişiklikleri, takviye kullanımı, ameliyat, kemoterapi, rahim kanseri teşhis testi ve çeşitli tıbbi testler ciddi sağlık sorunlarının tedavisinde gerekebilir.

 3. Misafir
  Bisey sorcam benim adetim 1 hafta surdu ondan sonra 8 gün kahverengi şey geldi ondan sonra aksam kan geldi ondan sonra bitti neden boyle oldu?

 4. Misafir
  lutfen yardım edin adetim bitti üç gün sonrasında tekrardan üç damla kahve rengi ka geldi 7 aylık evliyim cocuğumuzun olması içim her yolu deniyorum adetiden bir gün öncesinde beraberlik yasamıştık acaba hamile olabilirmiyim yerleşme kanıdır dıye umutlandıranlar var boşunamı umutlniyorum yine(yumurtalıklarımda hiç bir sorun yk nexen olmuyodur çoçuğum gebelik testi negatif cıkar diye korkuyorum yapmak istemiyorum yardımcı lurmusz

 5. mum
  Administrator
  8 gün kahverengi şey geldi ondan sonra aksam kan geldi ondan sonra bitti neden boyle oldu?
  Adet kanı olabilir yani bazen adet uzayabiliyor ama istihaze kanı da olabilir. Onu siz fark etmeniz gerekir.
  Adet kanı özelliklerine bakınız.
  adetim bitti üç gün sonrasında tekrardan üç damla kahve rengi ka geldi
  Bu kan adet kanı değildir. Hastalık veya başka bir kandır.

 6. Misafir
  Ben doğum kontrol iğnesi kullaniyor um 2 günde bir kahve akintim var ilşki ye girmem sorun olurmu acaba

 7. arifselim
  Yönetici
  Adet olmadığınız sürece ilişkiye girmenizde bir sorun yoktur. Bu tür hastalıklardan dolayı gelen akıntılar ilişkiye engel değildir.

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  doğum kontrol iğnesi kullaniyor um
  Bu iğneden dolayı kanama olabilir bir doktora gidin.
  Adet kanaması değilse cinsel ilişki caizdir.

 9. Misafir
  Ben korunma ignesi kullaniyorum ve bu yuzden adetim 25 gun suruyo bazen daha uzun oluyo bu sure icindede cok az miktarda yani leke tarzinda geliyo bu sure icinde esimle iliskim nasil olmali adet denmicek kadar az olan bi lekelenme yuzunden esimle sorunlar yasiyorum ne yapmaliyim

 10. arifselim
  Yönetici
  Adetin en fazla süresi on gündür. On günden sonra gelen lekelenmeler özür sayılır ve ne namaza nede cinsel ilişkiye engel değildir. Başladığı günü esas alarak onuncu günde yıkanmalısın ve eşinle ilişkiye girebilirsin.

+ Yorum Gönder
adetten sonra kahverengi akıntı hamilelik belirtisimi,  kahverengi akıntı varken ilişkiye girilirmi,  kahverengi leke gelince ilişkiye girilirmi,  adet sonrası kahverengi akıntı hamilelik belirtisimi,  kahverengi akıntı gelirken ilişkiye girilirmi,  adet sonrası kahverengi akıntı ilişkiye engel mi,  adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı hamilelik