+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eski alimlerden güzel sözler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eski alimlerden güzel sözler

  Sual: Eskiden yaşamış alimler şimdi yaşadığımız dünyada yaşasalardı ne derlerdi ?

  ben zaman zaman namaz kılar ardından bırakır yine başlarım şimdi yine kılıyorum nefsime hakim oluyorum çok şükür ve bu sefer inşallah sürekli olarak kılmaya devam etmek istiyorum.benim merak ettiğim eskiden din konusunda herşey daha kolaymış.örnek vermek gerekirse şimdi bir gazete okumak için herhangi bir siteye giriyorum her tarafta yarı çıplak kadınlar, dışarıda bakıyorsun mini etekli kadınlar vs internet elimizin altında her an istediğimiz herşeye ulaşabiliyoruz.eskiden yaşayan alimler,insanlar daha şanslıymış bence hiçbirşey görmüyorlarmış kadınlar kadın gibi davranıyormuş, kapalılarmış.bizim nefsimiz her gün sınanıyor bu internet çağında.benim sormak istediğim eskiden yaşayanlarla şimdi bizim zamanımızda yaşayanlar ahirette aynı şekildemi hesap verecek sonuçta dediğim gibi biz her gün nefsimizle sınanıyoruz onların zamanında ise bu saydıklarımın hiçbiri yoktu biz şanssızız bu konuda lütfen bana bir cevap verin bu konuda bir hadis, ayet veya alimlerin söylediği sözler varmıdır ? ? 2. Ahmet
  Devamlı Üye

  Cevap: Eski alimlerden güzel sözler


  Reklam  Cevap: Bir hadiste "Ahir zamanda kişi emrolunduğu şeyin onda birini yaparsa kurtulacaktır." deniyor. Bunu nasıl anlamalıyız?

  Resulullah (asm) bir hadis-i şerifinde ashabına hitaben:
  "Siz öyle bir zamandasınız ki, içinizden kim emredildiklerinin onda birini bırakırsa helak olur; sonra öyle bir zaman gelecek ki, o zamanda yaşayanlardan kim emrolunduğunun onda birini yaparsa kurtulacaktır.”buyurur. (Ramûzu’l-Ehadis s. 136, 1753, hadis Tabarani filkebir, İbn-i Adiy, Ebû Hureyre’den)
  Bu hadis geçen "dinin onda birini yapmak" kemiyet olarak deği keyfiyet olaraktır.
  Yani iman hakikatleriyle birlikte namaz, oruç v.s. ibadetleri ifa etmede ve genel olarak dini yaşamada, sahebelerin yaptığının onda biri keyfiyetinde yapmak ahir zamandaki Müslümanlar için yeterli olacaktır.
  Yoksa , namaz, oruç, kelime-i şehadet, zekat ve iman hakikatlerinden birini (mesela; sadece kelime-i şehadet getirmek) yapıp diğerlerini terk etmek değildir.


+ Yorum Gönder