+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz insanları İslama çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz insanları İslama çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimiz insanları İslama çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı?


  Reklam  Cevap: Hz.Muhammed, insanları İslam’a çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı?
  Hz. Muhammed’e ilk vahyin gelmesinin ardından vahiylere bir süre ara verildi. Peygamberimiz Hira Mağarası’ndan döndüğü bir başka gün yeniden Cebrail’in sesini duydu. Bunun üzerine Hz. Muhammet evine dönerek yeniden istirahat için uzandı. Bu durumun ardından “Ey bürünüp sarınan (Resulüm)! Kalk ve (insanları) uyar. Sadece Rabb’ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et. Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma. Rabb’inin rızasına ermek için sabret.” şeklinde ilk vahiyler indirildi.
  Bu ayetlerle birlikte Hz. Peygamber2den insanları İslam dinine davet etmesi istenmekteydi. Hz. Muhammet insanları İslam’a davet etmeye ilk önce yakın akrabalarından başladı. Bu iş için öncelikle çok yakın olduğu dost ve akrabalarını seçti. Çünkü onlara daha fazla güveniyordu. İslam’a davet edilerek bu dini ilk kabul edenler il olarak eşi Hz. Hatice, yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir, amcasının oğlu Hz. Ali ve azatlı kölesi Hz. Zeyd oldu.
  İslam’a davet etme işi üç yıl kadar devam etti. İnsanlar hızla İslamiyet’i kabul etmeye başladılar. Bu davetlerin sonunda İslamiyet’e inananların sayısı kırk oldu.


 3. melle
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz insanları ıslama davet etmeye neden öncelikle yakın çevresinden başlamıştır?

  Peygamber Efendimiz (SAV) ilk önce Allah'ın emriyle yakın çevresini davet etmeye başlamıştır. Çünkü yakın çevresi inanırsa diğer yakını olmayan kişileri inandırması daha kolay olur, yakınları yardım eder.


+ Yorum Gönder