+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kürtaj ve lahusalık Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kürtaj ve lahusalık

  Sual: selamun aleyküm iki gün önce dış gebelikten kürtaj oldum bu durumum lahusalığı gösterirmi ben ne zamam ibadetlerime kaldığım yerden devam edebilirim ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Düşük yapmış veya kürtaj olmuş kadın lohusa hükmünde midir?


  Reklam  Cevap: Kürtaj olan lohusa sayılır mı?

  Nifasın / Loğusanın itibar edilmesi için, çocuğun büyük kısmının çıkması gerekir. Bu tamamen parçalar halinde de olsa loğusalık için yeterlidir. Hatta parmaklar veya tırnaklar gibi insanın yapısından bazı şeyler açıkça belli olan bir düşük ardından da loğusalık süreci başlamış olur. (bk. V. Zuhaylî, 1/466)

  Bu tespit herkes için daha kolay ve daha kesin bir yoldur. Düşük için de belli bir zaman dilimi hesabından çok, bir insan şeklini hatırlatan bir uzvun gözle görülmesi metodu daha uygun olsa gerektir.

  Eğer düşen çocuğu görme durumu olmamışsa, doktora veya ebeye sorarak karar verilebilir.

  Şayet düşüğün organları belirlenmiş ise, anne lohusa sayıldığından kanı kesilmedikçe cinsi ilişkide bulunmak caiz değildir. Namazları kılmaz, oruçları da tutmaz. Farz oruçları sonra kaza eder.

  Ama organlar teşekkül etmemiş ise cinsel ilişki yasak olmamakla beraber, kan devam ettiği takdirde cinsel yaklaşım sağlıklı olmaz. Bu durumda oruçlarını tutması ve namazlarını da kılması gerekir.


  Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır.

  (bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, 2/331)

+ Yorum Gönder