+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müslüman Müslümanla kavga etmesi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müslüman Müslümanla kavga etmesi ?

  Sual: Arkadaşlar şimdi benim okulumda kavgalar oluyor ben bulaşmıyorum tabi çocuklar bana laf atsa bile dönüp gidiyorum ama bazende ben giddikçe kavgayı yatıstırmak ıstıyorum cocuk illede üzerime geliyo avuruyo bana şimdi ben ona karşı nasıl savunacağım onun böle üstüme üstüme geliyo öteye felan cekilsem hala üstüme gelse vurabilir miyim ? Bu günah mıdır ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Müslüman Müslümanla kavga etmesi ?


  Reklam  Cevap: İki Müslüman Kavgaya etse Yapılması Gereken Nedir?

  Böyle durumlarda bir tarafın haksız olduğu ve tamamen keyfi bir karar alarak diğer tarafı ezmeye kalkıştığı açıktır. Zira her iki tarafında haklı olduğu durumlar çok nadirdir. Genellikle bir taraf saldırgandır ve zalimdir. Diğer taraf ise zulme maruz kalmış mazlumdur ve kendini savunma çabası içindedir. Böyle bir durumda bir mümine düşen görev; araştırdıktan sonra mutlaka doğru ve haklı olan tarafın yanında yer almak ve adaletin gereğini yerine getirmektir. Zira bu konuda Kur’an-ı Kerim’in emri açıktır. Ayet-i kerimeyi birlikte okuyalım.
  “O halde, müminler içinden iki grup çatışırsa onlar arasında barışı sağlayın; ama sonra, iki gruptan biri diğerine haksız şekilde davranırsa, davranışını Allah'ın buyruğuna uygun hale getirinceye kadar, haksızlık yapan taraf ile mücadele edin. Eğer (yaptıklarından) vazgeçerlerse adil bir şekilde aralarını bulun ve [onlara] eşit davranın: çünkü Allah, eşit davrananları sever! Bütün müminler kardeştir. O halde, [her ne zaman araları açılırsa] iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ki O'nun rahmetine nail olasınız.” (Hucurât, 49/9)
  Görüldüğü üzere iki mümin grup kavgaya tutuşursa yapılması gereken şeyler bellidir. Tüm müminler bu iki grup arasında barışı sağlamakla ve adaleti yeniden tesis etmekle görevlidirler.


 3. Misafir
  Abicim gerçekten güzel anlatmışsın eyvallahta bu devirde nerde 2 grup kavga edince barıştırmak millet kavgayı izlemeye geliyor be ben o yuzden sordum bana bi saldırı olunca ne zaman kendimi savunmak için mücadele edeceğim

+ Yorum Gönder