+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evlenmenin ve Nikahın Faydaları Nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evlenmenin ve Nikahın Faydaları Nelerdir


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Evlenmenin ve Nikahın Faydaları Nelerdir


  Reklam  Cevap: Zaman zaman işaret ettiğimiz gibi, nikâhda, nikâhla evlenmede birçok hikmet ve fayda vardır. Bunların bir kaçına burada işaret edelim:
  İnsan neslinin devam ve bekası; evet insan neslinin devam etmesi, kıyamete kadar sürüp gitmesi evlenmeye bağlıdır.
  Evlenmek Peygamber'in sevgisini kazanmaya vesile olur. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuş:
  Evleniniz, nesliniz çoğalsın. Çünkü ben (kıyamet gününde) sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.“
  Kendinden sonra da yeri boş kalmaz. Çocuğu yaşayıp kendinden sonraya kalırsa, çocuğu kendi n hayır yapar, hayır duada bulunur. Şayet yaşamaz da kendinden önce ölürse, o zaman da kendisi için kıyamet gününde şefaatçi olur. Peygamber Efendimiz şöyle buyurur:
  Bir müslümanın, henüz yetişkin olmayan üç çocuğu ölürse, Allah, bu çocuklara olan merhameti sebebiyle o müslümanı cennete kor.“
  Müslüman anne ile müslüman babanın, henüz erginlik çağına gelememiş üç çocuğu vefat ederse, Allah, çocuklara olan rahmeti sayesinde anne ile babayı cennete kor. Bu çocuklara ,,Cennete girin!“ denir. Onlar: „Babalarımız girmedikçe biz girmeyiz!“ derler. Bunun üzerine onlara: „Haydi siz de girin, babalarınız da girsin!“ diye cevap verilir.“
  Müslümanlardan biri, beraberinde bir erkek çocuğu olduğu halde Peygamberimiz'in yanına gelir. Peygamberimiz, ona:
  hadis-i şerifinde ise; “Allah kime dindar bir kadınla evlenmeyi nasip ederse, ona bu şekilde dininin yarısında yardım etmiş olur. Geriye kalan yarısında da Allah’a karşı gelmekten sakınsın” buyurmaktadır. (Suyuti, Camius Sağir, 2/932, No: 8730)

  Bu hadisler, özellikle dindar bir kadınla evlenmenin, Allah´ın emir ve yasaklarına uymaya yardımcı olduğuna ve fesadın önünde aşılmaz bir kale olduğuna işaret etmektedir. Kişinin dinini ifsâd eden çoğu zaman şehevi duygularıdır. Demek ki insan evlenmek suretiyle bunların fitnesinden kurtulmuş olur.

+ Yorum Gönder