Konusunu Oylayın.: Kadiri Tarikatı Nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Kadiri Tarikatı Nedir?
 1. 01.Ocak.2014, 04:53
  1
  Misafir

  Kadiri Tarikatı Nedir?

 2. 01.Ocak.2014, 04:53
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Kadiri Tarikatı Nedir?

 3. 01.Ocak.2014, 22:06
  2
  jerusselam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 4,148
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 42

  Cevap: Kadiri Tarikatı Nedir?

  Kadiri Tarikatı Nedir?kısaca  Abdülkadir geylani'nin bağdat'ta kurduğu tarikattır. istanbul'a 17 başlarında şeyh ismail rumitarafından sokulmuştur. istanbul'da halvetilik ve nakşibendilikten sonraki en yaygın tarikattır.
  İran'ın dilan şehrinde doğanabdulkadir geylanî olarak ünlenmiş muhyiddin ebû muhammed b. ebû salih b. zengi-dost (d. 1077 geylan-ö. 1165 bağdat)'u öncü kabul eden tarikat. bağlılarınca gavsu'l-azam, kutub, bâzullah, sultanu'l-evliya, ayetullah gibi lakablarla anıları abdulkadir geylânî, öğrenimini tamamladıktan sonra başladığı ders ve vaazlarını kesip yirmi beş yıl kadar süren uzlet hayatı sürdütarikat silsilesi tarikat inanışında bir ilgisi olmadığı halde hz. ali'ye dayandırılır. kadirilik'e göre tasavvuf seha, rıza, sabır, işaret, gurbet, seyahat, fakr ve suf (yün elbise) giyinmek üzerine kuruludur. geylani'ye göre bir mürid önce bir çile dönemi yaşayarak zâhitliğe tamamiyle alışmalı, sonra uzaklaştığı dünyaya yeniden dönerek haz ve nasibini ala ala başkalarını irşad etmeli, aydınlatmalıdır. ancak dünya ve ahiret nimetlerinin insan ile allah arasında bir perde olduğu unutulmamalı, mutasavvıf bu nimetleri değil, allah'ın zatını kendine amaç edinmelidir. bunun için üç konuya özen gösterilmelidir: allah'ın emirlerini yapmalı, yasaklarından kaçınmalı ve kadere boyun eğmelidir. mürid öncelikle farz görevlerini yerine getirmeli, bunları bitirdikten sonra vacib ve sünnetleri yapmalı, daha sonra da nafile ibadetlerle uğraşmalıdır. nafile ibadetlerin en önemlisi ise zikirdir. 4. 01.Ocak.2014, 22:06
  2
  Devamlı Üye
  Kadiri Tarikatı Nedir?kısaca  Abdülkadir geylani'nin bağdat'ta kurduğu tarikattır. istanbul'a 17 başlarında şeyh ismail rumitarafından sokulmuştur. istanbul'da halvetilik ve nakşibendilikten sonraki en yaygın tarikattır.
  İran'ın dilan şehrinde doğanabdulkadir geylanî olarak ünlenmiş muhyiddin ebû muhammed b. ebû salih b. zengi-dost (d. 1077 geylan-ö. 1165 bağdat)'u öncü kabul eden tarikat. bağlılarınca gavsu'l-azam, kutub, bâzullah, sultanu'l-evliya, ayetullah gibi lakablarla anıları abdulkadir geylânî, öğrenimini tamamladıktan sonra başladığı ders ve vaazlarını kesip yirmi beş yıl kadar süren uzlet hayatı sürdütarikat silsilesi tarikat inanışında bir ilgisi olmadığı halde hz. ali'ye dayandırılır. kadirilik'e göre tasavvuf seha, rıza, sabır, işaret, gurbet, seyahat, fakr ve suf (yün elbise) giyinmek üzerine kuruludur. geylani'ye göre bir mürid önce bir çile dönemi yaşayarak zâhitliğe tamamiyle alışmalı, sonra uzaklaştığı dünyaya yeniden dönerek haz ve nasibini ala ala başkalarını irşad etmeli, aydınlatmalıdır. ancak dünya ve ahiret nimetlerinin insan ile allah arasında bir perde olduğu unutulmamalı, mutasavvıf bu nimetleri değil, allah'ın zatını kendine amaç edinmelidir. bunun için üç konuya özen gösterilmelidir: allah'ın emirlerini yapmalı, yasaklarından kaçınmalı ve kadere boyun eğmelidir. mürid öncelikle farz görevlerini yerine getirmeli, bunları bitirdikten sonra vacib ve sünnetleri yapmalı, daha sonra da nafile ibadetlerle uğraşmalıdır. nafile ibadetlerin en önemlisi ise zikirdir.


 5. 25.Şubat.2016, 23:41
  3
  Misafir

  Cevap: Kadiri Tarikatı Nedir?

  Teşekkür ederim ödevim için çok yardımcı oldu


 6. 25.Şubat.2016, 23:41
  3
  Adye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Adye
  Misafir
  Teşekkür ederim ödevim için çok yardımcı oldu
+ Yorum Gönder