+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Paylaşmak neden önemli Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Paylaşmak neden önemli


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Paylaşmak neden önemli


  Reklam  Cevap: Paylaşmanın önemi

  İslam Dini, paylaşma duygusunu yerleştirmek için en güzel örnekleri bizlere göstermiştir. Zekât, Kurban, Sadaka ve benzeri ibadetlerin özünde sosyal hayatı paylaşma, muhtaç olanları koruma ve yoksulları sevindirmeye yönelik hikmetler vardır. Paylaşmak en yakınımızdan başlayarak topluma doğru yayılan ahlâki bir güzelliktir. Paylaşılan her şeyin temelinde halkla birlikte olmak, onların yanında olduğumuzu göstermek gibi ulvi değerler vardır. Malı paylaşmak, sevgiyi paylaşmak, acıyı paylaşmak, hayatı paylaşmak bunun en güzel örneğidir.
  Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurur: “Her gün iki melek yeryüzüne iner ve onlardan birisi, malını Allah yolunda harcayan cömert kişi için: “Allah’ım! Ona yenisini ver, verdiğinin yerini doldur, diğeri de; cimrilik yapan kişi için: Allah’ım! Onun malını telef et” şeklinde dua ederler”

  Fıtratımızda olan, hem inancımız gereği hem de sosyal hayatı beraberce paylaştığımız için bu ahlâki ilkeyi yani paylaşmayı hep canlı tutmaya çalışalım. Nerede bir aç var ise, onu ilk yediren biz olalım, nerede açıkta olan var ise, ona ilk yuvayı biz kuralım. Nerede bir âfete maruz kalan var ise, ona yardıma ilk koşan biz olalım.
  Rasülullah (s.a.v): “Din kardeşinin ihtiyacını karşılayanın, Allah da ihtiyacını karşılar” buyurmuştur.
  Bizler de bu duyguyu yaşayalım ki, bizden sonra gelen nesillerimiz de bu duyguyu canlı tutsunlar.

+ Yorum Gönder