+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Deri Bir Kemik Kalmak ile ilgili öykü(Günlük Hayattan) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Deri Bir Kemik Kalmak ile ilgili öykü(Günlük Hayattan)

  Sual: Lütfen Aciillllllllllllllllllllll Yarına...


  Bir deri bir kemik kalmak deyimi kısaca anlamı

  Çok zayıflamak, kilo kaybına uğramak."Zavallı çocuk, bu illete yakalanalı beri bir deri bir kemik kaldı. ? 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir Deri Bir Kemik Kalmak ile ilgili öykü(Günlük Hayattan)


  Reklam  Cevap: bir deri bir kemik kalmak ile ilgili öykü

  Dervişin biri gezerken ayaksız bir tilki gördü, hayrete düştü. “Nasıl yaşar bu hayvan, ne yer ne içer?” diyerek, Allah’ın lütfuna hayran oldu. Derken bir arslan çıkageldi, ağzında çakal taşıyordu. Görkemli ve korkunç hayvan avının bir kısmını yedi, doyunca kalanını bırakıp gitti. Tilki artığa doğru sürünerek yaklaştı ve afiyetle yiyip karnını doyurdu.

  Tilkinin yiyeceğinin ayağına geldiğini gören Derviş, kendi kendine: “Bir tilkinin rızkını ayağına gönderen Allah, benimkini neden göndermesin?” diyerek, çalışmasına gerek olmadığını, bir köşeye çekilip oturabileceğini düşündü.
  Düşündüğü gibi de yaptı: “Rızkım Allah’ın görünmeyen hazinesinden gelir, gayret etmem gerekmiyor.” diyerek beklemeye başladı.
  Bekledi, bekledi. Ne gelen ne giden. Günler geçip gitti. Derviş zayıfladı, eridi, bir deri bir kemik kaldı. Güçsüz ve bitkin bir haldeyken, bulunduğu mescidin mihrabından bir ses duydu:
  “Ey tembel adam!” diyordu ses, “Kendini ayaksız bir tilkiye benzeterek neden miskin miskin oturuyorsun? Kalk! Yırtıcı arslan ol. Başkasının artığına göz dikmeyi bırak. Sana yakışan artık yemek değil, artık bırakmaktır. Gücüyle arslan gibi olan, başkasından yiyecek bekler mi? Haydi kalk! Kolları sıva. Çalış ve rızkını kazan. Hem kendin ye, hem muhtaçlara yedir.”
  (Şeyh Sadi Şirazi)

+ Yorum Gönder