+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Merhamet nedir Nasıl merhamet sahibi olunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Merhamet nedir Nasıl merhamet sahibi olunur?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Merhamet nedir Nasıl merhamet sahibi olunur?


  Reklam  Cevap: Merhamet ne demek? kısaca

  Merhamet sözlükte: Acıma, esirgeme, koruma, sevgi gösterme, yardım etme. İnsanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusudur.

  Merhamet sahibi olmak

  Tüm yaratılmışlara sevgi ile yaklaşma, onları kötülüklerden koruma ve kurtarma, zor durumlarında yardım etme, bağışta bulunma, affetme gibi iyi huy ve davranışların başlıca nedenidir. Kaynağı Allah'tır. İnsanlardaki merhamet, Allah'ın rahmet ve merhametinin bir tecellisi, bir yansımasıdır. Merhamet sevginin bir parçasıdır. Bu nedenle gerçek sevginin yaşanabilmesi için merhametin de tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Peygamberimiz (sav)’in merhameti, bu konuda tüm Müslümanlar için çok güzel bir örnek oluşturmaktadır. Allah Kuran’da Hz. Muhammed (sav)’in bu üstün ahlakından şöyle bahsetmektedir:

  Andolsun size, içinizden sıkıntıya düşmeniz O’nun gücüne giden, size pek düşkün, müminlere şefkatli ve esirgeyici olan bir elçi gelmiştir.*(Tevbe Suresi, 128)

  Merhametli bir insan çevresindeki kişilerin sıkıntı içinde yaşamasını istemez; kendi hayatı, sağlığı, rahatı ne kadar önemliyse çevresindeki insanlarınki de en az o kadar önemli ve hatta kendi hayatından daha önde olur. Bu nedenle merhametli bir insanın en önemli özelliklerinden biri, çevresindeki kişilerin sorunlarına karşı duyarsız kalmaması ve onların sorunlarının çözümü için gayret göstermesidir.

  Peygamber Efendimiz (sav), müminlere, tüm insanlara karşı merhametli olmalarını şöyle buyurmuştur:

  Merhametli olmadıkça imân etmiş olmayacaksınız. Ey Allah’ın Resulü dediler, hepimiz merhametliyiz. Hayır dedi, bundan maksad ehlinize olan merhametiniz değil, bilakis halka, umuma olan merhametinizdir.


+ Yorum Gönder
merhametli insan nasıl olur,  merhamet nedir merhametli insan kimdir,  sence merhamet nedir merhametli insan kimdir,  merhamet nedir,  merhamet duygusu nasıl kazanılır