+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Koyun derisinin üzrinde namaz kılınırmı caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Koyun derisinin üzrinde namaz kılınırmı caizmidir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Koyun derisinin üzrinde namaz kılınırmı caizmidir?


  Reklam  Cevap: buyur sevgili kardeşimiz sizinde merağınızı giderecek bir açıklama...

  Bu eşyalar üç defa yıkanıp kurutulduğu zaman pisliği emmiş olsa bile hükmen temizlenmiş kabul edilir.

  Domuzdan başka, eti yenen ve yenmeyen bütün hayvanların derileri, hayvan şer`î usûle göre kesilmişse, deri üzerine kan v.s. gibi bir pislik bulaşmadıkça temiz sayılırlar. Böyle bir deri üzerinde namaz kılınabilir. * Domuzdan başka bütün hayvanların derileri, sadece boğazlanma yoluyla temiz olacağı gibi, deriyi tabaklama (dibağatlama) yoluyla da temiz olurlar. Şu halde boğazlanmaksızın kendi kendine ölmüş bir hayvanın derisi, dibağat yoluyla temiz hale getirilip kullanılabilir.

  İbn-i Abbas`tan (ra) rivâyet edildiğine göre: Resûlüllah Efendimiz`in (asm) muhterem zevceleri Sevde bint-i Zem`a`nın (r.anhâ) bir keçisi eceliyle ölmüştü."Yâ Resûlâllah! Bizim keçi öldü" diyerek durumu Allah Resûlüne bildirdi. Allah Resûlü de ona: "Öyleyse neden derisini almadınız?" diye sordu. Sevde: "Ölmüş bir hayvanın derisini alıp ne yapacağız?" dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz şu açıklamayı yaptılar: "Allah Teâlâ: `Ölen hayvanın derisini tabaklarsanız, size helâl olur ve onu kullanabilirsiniz` buyurmaktadır." Hz. Sevde derhal birini gönderip ölmüş keçinin derisini yüzdürdü ve kendi eliyle onu tabakladı. Böylece temizlenmiş olan bu deriyi, yırtılıncaya kadar su tulumu olarak kullandı...


+ Yorum Gönder
koyun postunun üstünde namaz kılınır mı