+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam'da dolandırıcılığın cezası hırsızlık ile aynı mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam'da dolandırıcılığın cezası hırsızlık ile aynı mıdır ?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İslam'da dolandırıcılığın cezası hırsızlık ile aynı mıdır ?


  Reklam  Cevap: İslam dininde dolandırıcılık ile hırsızlık aynı kategoridedir.
  Cezaları da aynıdır.

  Hırsızlıklara Örnekler (Dolandırıcılık, Üçkâğıtçılık, Kleptomani, İntihâl, Yol Kesme, Soygun, Zimmet, Rüşvet, Kumar...)Dolandırıcılık.


  Farklı Hırsızlıklara Örnekler
  Farklı Hırsızlıklara Örnekler (Dolandırıcılık, Üçkâğıtçılık, Kleptomani, İntihâl, Yol Kesme, Soygun, Zimmet, Rüşvet, Kumar...) Dolandırıcılık
  Bir kimsenin malını ya da parasını hileli yollara başvurarak elinden alma işine dolandırıcılık denilmektedir. Dolandırıcılık, bir kişinin saflığından yararlanarak, ya da güven duygusunu istismar ederek onu kandırıp nitelikli hilelerin yapılması ve bunun sonucunda ondan yarar sağlanmasıdır. Türk ceza kanununda daha çok karşılıksız çek verme konusu bu kapsamda değerlendirilir. Dolandırıcılara üç aydan üç yıla kadar hapis ve para cezası verilir. Ama bu dolandırıcılık resmî daire ve kurumlara karşı işlenmişse, bir kimseyi askerlikten kurtarmak amacıyla işlenirse, verilecek ceza bir yıldan beş yıla kadar hapistir. Bunlar Türk cezâ kanunlarında belirtilir, ama kanunlarda günümüz hayatında sık karşılaşılan dolandırıcılık çeşitlerine pek yer verilmez. İslâm'da ise, her çeşit kandırmak, aldatmak, malın kusurunu gizlemek, hileli mal satmak, hatta alım-satıma en küçük bir yalan karıştırmak bu suç kapsamında değerlendirilir. "İnsanlarda zenginlik hırs ve tamahı olduğu müddetçe dolandırıcılar aç kalmaz" denir.


 3. Misafir
  Peki hukuki yollardan sonuç alınmamış bi vakada cebren alacağın tahsil edilmesı sakınca içerır mi? Dolandıran hayatını sürdürurken mağdur olan ve çocukları eziyet içindeyse rabbime mi havalı etmeli yoksa en son carede denenmelimidir?

+ Yorum Gönder
islamda dolandırmanın cezası,  islamda dolandırıcının cezası,  dolandiricilik yapanin hükmi islamda